Yozgat ili köylerinde ailelerin uyguladıkları çocuk disiplin yöntemleri
Child discipline techniques used on by the families in the villages of Yozgat
  1. Tez No: 5795
  2. Yazar: HALİSE VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MANGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, Yozgat iline bağlı 32 köyde ve toplam 126 aile üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın amacı, Yozgat İli köylerinde ailelerin uyguladıkları çocuk disiplin yöntemlerini, bu yöntemlerin, aile yapısı, annenin yaş ve eğitim durumu ile olan ilişkileirini ve çocuk davranışlarında yarattığı bazı sonuçları saptamaktir»IV Araştırma sonucunda, annelerin eğitim durumları ile onların çocuk disiplinine bakış açıları arasında P
Özet (Çeviri)
This research has been made, in 32 villages tied to the province Yozgat and totally on 12 6 families. The main purpose of the research is to establish child discipline techniques used on by the families in the villages of Yozgat, the relations between these techniques and family structure, mother's age and educational status and some results in the child behaviors.V1X At the end of the research, it has been understood that there is an important relation between mother's educational status and her care to child discipline in ratio of p