Cradle of triumph: The invasion of Sicily and the Anglo-American alliance in the Second World War
Zaferin beşiği: İkinci Dünya Savaşı'nda Sicilya istilası ve Anglo-Amerikan ittifakı
  1. Tez No: 469947
  2. Yazar: TAYLAN PAKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENNETH WEISBRODE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma İkinci Dünya Savaşı esnasında Sicilya İstilası'nın, bir diğer ismiyle Husky Harekâtı'nın, Anglo-Amerikan İttifakı için ehemmiyetini incelemektedir. İkinci Dünya Savaşı'nın en geniş kapsamlı amfibik operasyonu olan Husky Harekâtı, Anglo-Amerikan İttifakı'nın stratejik, operasyonel ve taktik kabiliyetlerini pekiştiren kayda değer bir askeri eylemdir. Daha önceki zaferleri gölgede bırakan bu tecrübe, Anglo-Amerikan İttifakı'nın Avrupa'da kazanacağı diğer zaferlerin yolunu açmıştır. Ancak İkinci Dünya Savaşı askeri tarih yazımında bu harekâta hak ettiği önem atfedilmemiştir. Bu sebeple bu tez çalışması üç katmanlı, stratejik, operasyonel ve taktik çözümleme vasıtasıyla mevzubahis harekâtın önemini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the vital importance of the Invasion of Sicily (July 9/10-August 17, 1943), codenamed Operation Husky for the Anglo-American Alliance in the Second World War. As the largest amphibious operation in the Second World War, Operation Husky stands as a significant military action which enhanced the strategic, operational and the tactical capacities of the American and British forces. Surpassing the previous victories, this experience enabled the Anglo-American Alliance to attain further victories later in Europe. However, its role has been underrated in the military historiography of the Second World War. Therefore, this thesis aims to assert its importance through a three-level, strategic, operational and tactical analysis.