Russian foreign policy in the Ottoman Balkans (1856-1875): N. P. Ignatiev and the Slavic Benevolent Committee
Osmanlı Balkanlarında Rus dış politikası (1856-1875): N. P.Ignatiev ve Slav Yardımlaşma Komitesi
- Tez No: 469946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVGENIY RADOSLAVOV RADUSHEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında, Batılı Devletler karşısında Rusya'nın prestijini düşüren Kırım Harbi yenilgisi, Çarlık dış politikası için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Eski prestijini yeniden kazanmak isteyen Rusya, 1856 Paris Barış Anlaşmasını müteakip revizyonist bir dış politika izlemeye koyuldu. Bu tez Rus büyükelçi N. P. Ignatiev'in pan-Slavist diplomasi yöntemleri ve Osmanlı Balkanlarına yönelik Rus dış politikasını şekillendirmedeki rolünü inceliyor. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise güney doğu Avrupa'da Rusya'nın mühim bir kültürel ve siyasal propaganda aracı haline gelen Moskova Slav Yardımlaşma Komitesini (Moskovskii Slavianskii Blagotvaritelnii Komitet) tanıtmaktır. Bu çalışmanın amacı hem Rusya'nın Osmanlı Balkanlarındaki pan-Slavist dış politikasına ilişkin hem de Osmanlı yönetiminin Rus diplomatik faaliyetleri karşısında gösterdiği çabalara ilişkin bilgi vermektir.
Özet (Çeviri)
Russia's failure in the Crimean War opened a new era for Tsarist foreign policy in the second half of the nineteenth century, diminishing Russia's prestige among the Western powers. In order to restore its prestige, Russia started to follow a revisionist foreign policy after the Paris Peace Agreement of 1856. This thesis analyzes the Russian ambassador N. P. Ignatiev's pan-Slavist diplomacy methods and his role in shaping Russia's foreign policy towards the Ottoman Balkans. Another aim of this study is to describe the Moscow Slavic Benevolent Committee (Moskovskii Slavianskii Blagotvaritelnii Komitet), which became an important instrument for Russian cultural and political propaganda in the South Eastern Europe. This study will provide insight to both Russia's pan-Slavist foreign policy towards the Ottoman Balkans, and the Ottoman administration's endeavors to struggle with Russian diplomatic actions.