Soğutma sistemlerinin ekonomik tasarımı
- Tez No: 46997
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET İlk yatırım maliyeti depolamasız sisteme göre ucuz gözükmesine rağmen, bununla birlikte kullanılan teknolojiye ve seçilen sistem ve ekipman türlerine göre daha pahalı olabilir. Depolama sisteminin işletim maliyetleri ise depolamasız sistem için olandan daha düşüktür. İlk yatırım maliyetine soğutma ekipmanı, depolama tankı, kontrol, hava ve su dağılım ekipmanları, diğer alışıla gelmiş sisteme göre küçük ve daha az pahalıdır. Soğutma ekipmanın nispi maliyetleri ve depolama kapasitesi, depolama tekniğine ve uygulama için seçilmiş işletme yöntemine bağlıdır. Dağıtım sistem masrafları sıkça soğuk depolama sistemleri kullanılmak suretiyle azaltılabilir. Bir çok depolama teknolojileri soğutma suyunun sıcaklık farkını artırma avantajını taşır. Buda boru ve pompaların ebatlarının ve ilk yatırım maliyetlerinin düşmesini sağlar. İşletme maliyetini düşürmek genellikle soğutma yükünün profiline bağlıdır. Bu tezde klima tekniğinin, gıda ve sanayi sektörünün değişmez dama taşlarından birisi olan soğutma prosesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An evaluation of cool storage economics for a given application compares the first costs and the operating costs of a cool storage system with those of a nonstorage system. In applications particularly favorable for cool storage, the total first cost of a storage system can be lower than that of a nonstorage system. However, the first cost of a storage system is usually greater than that of a nonstorage system. The operating costs for a storage system are lower than those for a nonstorage system. System first cost includes refrigeration equipment, storage tank, controls and instrumentation, and air and water distribution equipment. Refrigeration equipment for a storage system is generally smaller and less expensive than that for a nonstorage system. The relative costs of refrigeration equipment and storage capacity depend on the storage technology and operating strategy selected for the application. Distribution system costs can often be reduced by using cool storage system. Many storage technologies take advantage of wider water temperature differentials than typical nonstorage system; this reduces the size and cost of pumps and piping systems. Cool storage systems using ice as the storage medium can supply air at reduced temperatures, thus decreasing the cost of air distribution systems. In this thesis, for cooling systems HCAV techniquies, foods and industries applications had been researched.