Fotovoltaik panelde soğutma teknikleri ve bir kuru tip pasif soğutucu tasarımında deneysel analiz
Cooling techniques in photovoltaic panels and experimental analysis in the design of a DRY-type passive cooler
  1. Tez No: 996685
  2. Yazar: VOLKAN ÇAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENGİN ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
Özet
Güneş enerjisi teknolojisinin temelini oluşturan fotovoltaik (PV) panellerin saha performansı, çalışma sırasında maruz kaldıkları ısıl yükler nedeniyle önemli ölçüde sınırlanmaktadır. Güneş ışınımının tamamı elektriğe dönüştürülemediğinden, panel yüzeyinde biriken ısı, yarı iletken malzemenin içsel verimliliğini düşürerek toplam enerji üretiminde ciddi kayıplara yol açar. Bu çalışma, PV sistemlerinin bu temel sorununa odaklanarak, panellerin daha serin çalışmasını sağlayacak ve dolayısıyla verimliliğini artıracak pasif soğutma yöntemlerini ele almaktadır. Araştırmanın ana motivasyonu, herhangi bir dış enerji kaynağına ihtiyaç duymayan, işletme maliyeti yaratmayan ve karmaşık bakım süreçleri gerektirmeyen, pratik ve sürdürülebilir çözümlerin potansiyelini bilimsel bir zeminde ortaya koymaktır. Bu çerçevede, panelin mimari yapısıyla bütünleşik olarak tasarlanan ve doğal hava akımından azami ölçüde faydalanan kanatçıklı soğutma kanalları, ısıyı panelin sıcak noktalarından hızla uzaklaştıran termal iletkenliği yüksek malzemeler ve panelin arka yüzeyine monte edilen ısı boruları gibi farklı fiziksel prensiplere dayanan pasif soğutma mekanizmaları incelenmiştir. Araştırmanın metodolojik yaklaşımı, teorik analizlerin ve simülasyonların yanı sıra, kontrollü laboratuvar ortamında ve değişken saha koşullarında gerçekleştirilen deneysel testleri de kapsamaktadır. Bu testler aracılığıyla, soğutma uygulanan panellerin yüzey sıcaklığı dağılımı, gerilim kararlılığı ve anlık güç üretimi gibi kritik performans metrikleri, herhangi bir müdahale yapılmamış standart bir referans panelle eş zamanlı olarak kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen veriler, incelenen pasif soğutma tekniklerinin tamamının, panelin operasyonel sıcaklığını referans panele göre belirgin şekilde düşürdüğünü kesin olarak doğrulamıştır. Gözlemlenen bu termal iyileşme, doğrudan panelin elektriksel çıkışına yansımış ve enerji verimliliğinde kayda değer bir artışla sonuçlanmıştır. Bu çalışma, pasif soğutma uygulamalarının yalnızca teorik bir konsept olmadığını, aynı zamanda PV sistemlerinin saha performansını, uzun dönemli dayanıklılığını ve ekonomik geri dönüşünü iyileştirmek için geçerli ve uygulanabilir bir strateji olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, elde edilen sonuçların, gelecekte daha dayanıklı ve yüksek verimli PV sistemlerinin tasarımına yön verecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The field performance of photovoltaic (PV) panels, which form the basis of solar energy technology, is significantly limited due to the thermal loads they are exposed to during operation. Since not all solar radiation can be converted into electricity, the heat accumulated on the panel surface reduces the intrinsic efficiency of the semiconductor material, leading to significant losses in total energy production. This study focuses on this fundamental problem of PV systems and addresses passive cooling methods that will enable panels to operate cooler and thus increase their efficiency. The main motivation of the research is to demonstrate the potential of practical and sustainable solutions that do not require any external energy source, do not create operating costs, and do not require complex maintenance processes on a scientific basis. Within this framework, passive cooling mechanisms based on different physical principles have been examined, such as finned cooling channels designed to be integrated with the panel's architectural structure and maximize the use of natural airflow, high thermal conductivity materials that rapidly dissipate heat from the panel's hot spots, and heat pipes mounted on the panel's rear surface. The methodological approach of the research includes theoretical analyses and simulations, as well as experimental tests conducted in a controlled laboratory environment and under variable field conditions. Through these tests, critical performance metrics such as the surface temperature distribution, voltage stability, and instantaneous power output of the cooled panels were evaluated and compared in real-time with a standard reference panel that had not undergone any intervention. The data obtained as a result of the research definitively confirmed that all of the passive cooling techniques examined significantly reduced the operational temperature of the panel compared to the reference panel. This observed thermal improvement was directly reflected in the electrical output of the panel and resulted in a significant increase in energy efficiency. This study demonstrates that passive cooling applications are not merely a theoretical concept, but also a valid and applicable strategy for improving the field performance, long-term durability, and economic return of PV systems. Therefore, it is believed that the results obtained will guide the design of more durable and highly efficient PV systems in the future.