Lobicilik ve propaganda-Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği'nde lobicilik faaliyetleri ve Türkiye'nin ABD'de yürüttüğü lobicilik çalışmaları
Lobbying and propaganda-Lobbying operations performed by the United States of America, European Union, lobbying operations performed by Turkey in the United States of America
- Tez No: 469977
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Homo sapiens'den, homo sapiens sapiens'e oradan günümüze kadar geçen süre zarfında insanoğlu sürekli olarak etkileşim ve iletişim içerisinde kalmışlardır. Bu süreç insan ırkının varlığı yok olacağı güne kadar sürüp gidecektir. İnsanlar arsında ki mücadele ilk insan topluluklarından başlayarak sürekli olarak devam etmektedir. Bu mücadelenin içeriği ister savaşlara dayansın, isterse bir bilgilin oluşturulmasına hepsinin içerisinde cereyan eden bir yönetsel sistemler zinciri varlığı ya da başka bir ifadeyle hiyerarşik yapı mevcuttur. Bu süreçlerin temel yapısı ise; modern anlamda lobi (etkileme, manipüle etme vb.) faaliyetleri ve propaganda (tanıtma, baskı kurma vb.) faaliyetleri olarak özetlenebilir. Bu çalışmada sırasıyla lobicilik ardından da propaganda hakkında detaylı bilgilere yer verilerek, siyaset, askeri ve ekonomik alanlarda ki etkilerine değinilecektir. Ayrıca bu kavramların zaman içerisinde nasıl evrime uğradıklarına değinilecektir. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde ki ve Avrupa Birliğinde ki işleyiş biçimlerinden de söz edilecektir. Son kısımda ise, Türkiye'nin lobicilikle tanışması ve Türk lobilerinin faaliyetlerine değinilerek özellikle lobi faaliyetlerinin Dünya üzerinde büyük bir yer kapladığı Amerika Birleşik Devletlerinde ki çalışmalarından bahsedilecektir. Atalarımızdan miras aldığımız ve adeta genetik kodumuza işlenen çevremize hükmetmek, etki alanımızı genişletmek ve güce (siyasi, ekonomik, vb.) sahip olmak gibi olgulardır. Bu olguların sürekliliği için lobiciliğin ve propagandanın devamlılığı esastır. Özellikle günümüz Dünyasında demokrasi kavramının sadece kâğıt üstünde kaldığı, demokrasinin amaç değil de araç olduğu ve faşizan ideolojilere sahip yöneticilerle yönetilen ülkelerde kısmen lobiciliğin, fakat propaganda faaliyetlerinin çok ama çok daha önemli hale geldiği ülkelerde ki siyasiler için önemi kat be kat daha da artmaktadır. Bu çalışmada Dünya tarihinin tozlu sayfalarında yerini almış faşist ideolojilere sahip olan yöneticilere kısmen değinilecek, onların moderni olanlardan ise asla bahsedilmeyecektir.
Özet (Çeviri)
From homo sapiens to homo sapiens sapiens and thence to today's world, human beings have always been in interaction and communication with each others. This time course will continue till the end of human race's presence. The struggle between humans keep going from the very beginning of the first human communities. There is an administrative chain of systems or in other words a hierarchial structure available in this struggle whether it is based on the wars in terms of its content or the formation process of the information. The underlying structure of these processes can be summarized as lobby ( influence, manipulation etc.) activities and propaganda ( publicity, putting pressure etc. ) activities in the modern sense. In this study, while giving detailed information about the lobbying and then propaganda respectively, their effects are taken into consideration within the areas of politics, military and the economy. Particularly, it will be mentioned about the modus operandi within the United States of America and the European Union. In the last part, it will be touched upon the familiarization of Turkey with lobbying and especially the studies across the United States which comprises a big part of the lobby activities around the world. Domination over our environment, expanding of our influence and holding the power ( politically, economically etc.) are the facts inheriting from our ancestors into us and also to our genetic codes. The permanance of the lobbying and the propaganda is essential for the continuity of these facts. In particular, partially lobbying and mostly propaganda activities gain importance so much more in the countries ruling with fascistic ideologies and also for today's world losing the meaning of the democracy that become an instrument rather than aim. Within this study, it will be partially mentioned about the rulers having fascist ideologies who become a dusty page of the history, however it will never be mentioned about the modern ones of these rulers.