Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ermeni lobi faaliyetlerinin propaganda araç ve teknikleri açısından incelenmesi
An analysis of Armenian lobbying activities in the United States of Americaon the terms of propaganda tools and tecniques
- Tez No: 314024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
2'nci Dünya Savaşı sırasında, Fransızlar Almanca konuşan Fransız Alsazları Fransa'nın güneybatısına nakletmişlerdir. Yine aynı savaşta, Pearl Harbour olayından sonra, ABD Japon kökenli vatandaşlarını Pasifik Bölgesi'nden alarak Missisippi Vadisi'ne yerleştirmiş, Avusturya ise İtalyan vatandaşları ülkeden sürmüştür. Bu bahsedilen üç olayın da ortak noktası tıpkı 1915 olayları gibi zorunlu bir tehcirin söz konusu olmasıdır. Ancak, bahsedilen üç vaka da azınlıkların vatandaşı oldukları devlet ile her hangi bir çatışma halinde olmamaları ve ?soykırım? olarak dünya kamuoyunun gündeminde dahi olmaması ile son yıllarda oldukça rağbet görmeye başlayan Ermeni iddialarından ayrılır.Şüphesiz Ermeni iddialarının bu derecede temellenmesinde, olayın tarihi gerçekliğinden ziyade anlatılış biçimi, yani propaganda faaliyetleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu propaganda faaliyetleri içinden de, dünya siyasetindeki ağırlığı nedeniyle, Ermenilerin yüzyılı aşkın bir lobi geçmişine sahip oldukları ABD'deki konumları hayati öneme sahiptir.Ermeni meselesi ile ilgili olarak, Türk akademisyenler tarafından bugüne kadar yapılan çalışmalarda, çoğunlukla Ermenilerin öne sürdükleri iddiaların çürütülmesi açısından tarihsel ve bilimsel bulguların ortaya konularak dünya kamuoyunun gerçekleri görmesi amaçlanmıştır. Ancak, yakın geçmişe kadar Ermeniler tarafından yapılan propagandanın etkisinin çok fazla göz önüne alınmadığı söylenebilir. Nitekim Ermeniler, ABD'de 1894 yılında, Kongrede kendilerine ilişkin olarak Osmanlı Devleti'nin kınanmasına yol açacak kadar köklü bir lobi geçmişine sahiptirler. Buna karşın, 1974 yılına kadar ülkedeki temaslarını yalnızca Dışişleri Bakanlığı temsilcileri kanalıyla yürüten Türkiye, o yıl ABD tarafından Kıbrıs Barış Harekâtı dolayısıyla ambargo uygulanması neticesinde lobi çalışmalarına başlamıştır.Buradan hareketle, konunun anlatılmasıyla ilgili olarak diplomatik ve bilimsel çalışmaların yanı sıra, halkla ilişkiler çalışmasının bir uzantısı olarak lobiciliğe, dolayısıyla propagandaya büyük ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır.İşte bu çalışmada, ABD'deki Ermeni lobi faaliyetleri propaganda araç ve teknikleri açısından incelenmiş ve izlenecek yol haritasına konu olabilecek bulgular ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the Second World War, France has forced German-speaking French Alsation people to move to southwestern of France. In the same war, after the event of Pearl Harbour, USA has forced Japanese citizens to migrate from Mississippi Valley to Pacific Region. Also, Austria has expelled the Italian citizens from the country. The common point of the mentioned three events is that they are relocations such as 1915 events. But, these three cases differ from Armenian claims which begun to be quite popular in the recent years by the absence of any conflict of minorities with the state and not being even on the agenda of world public opinion as“genocide”.Of course, the form of telling the event, namely propaganda plays great role on Armenian allegations? growing at that degree rather than the historical reality. Within these propaganda activities, the positions of Armenians in the USA, having more than a century background, is of vital importance due to its weight in world politics.Regarding the Armenian issue, in the studies of Turkish academics, making the world opinion to see the realities in terms of historical and scientific findings disproving the allegations of the Armenians is aimed up to now. However, it can be said that the effect of the propaganda made by the Armenians are not taken into consideration seriously up to now. Indeed, Armenians in the U.S. have a long past of lobbying such as influencing the Congress to condemnation of the Ottoman Empire on behalf of them in 1894. In contrast, Turkey has had contacts in the country only through representatives of Ministry of Foreign Affairs until 1974, and then has started to lobbying studies as a result of the embargo implemented by the U.S. due to the Cyprus Peace Operation.Hence, in addition to the diplomatic and scientific studies on the subject, as well as lobbying as an extension of the public relations, thus propaganda emerges as a great need.In this study, the Armenian lobbying activities in the United States are examined in terms of tools and techniques of propaganda and the findings which can be the subject of the roadmap to be followed have been tried to introduce.