The effect of social capital on operational performance: A research in Erbil
Sosyal sermayenin operasyonal performans üzerine etkisi: Erbil'de araştırma
- Tez No: 469995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE TUZLUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada kurumların operasyonel performans gelişiminde ilişkisel sermaye, yapısal sermaye ve bilişsel sermayeyi kapsayan sosyal sermayenin rolü incelenmiştir. Araştırmaya kaynak sağlamak için, Erbil'de faaliyet gösteren ticari bankalarda görev yapan (111) üst düzey yönetici, orta düzey yönetici ve idari personelin şahsen yanıtladığı ve nicel değerlendirme yapmaya yönelik bir anket sistemi oluşturulup dağıtılmıştır. Burada sosyal sermaye bağımsız değişken, operasyonel performans gelişimi de bağımlı değişken olarak tanımlanmıştır. Daha sonra, bu incelemede söz konusu olan çalışmaya yönelik sorular sosyal sermaye ve operasyonel performans arasındaki ilişki ve etkiyi ortaya çıkartacak şekilde belirlenmiştir. Bu sayede çalışma için kavramsal bir taban oluşturulmuş ve buradan yola çıkarak birkaç hipotez geliştirilmiştir. İlgili hipotezlerin kabul edilebilir olup olmadığını belirlemek için de birkaç istatistiksel test uygulanmıştır. Bulgular, çalışma sonucunda ilişkisel sermaye, yapısal sermaye ve bilişsel sermaye ile operasyonel performans gelişimi arsında belirgin pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca ilişkisel sermaye ile yapısal sermayenin operasyonel performansın geliştirilmesinde daha etkin olduğu gözlemlenmiştir. Daha sonra bu incelemede çıkarak sosyal sermayenin ticari bankaların faaliyet istikrarını ve operasyonel performansını geliştirmesinde önemli bir rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of social capital which includes; (relational capital, structural capital, and cognitive capital) on organisation operational performance development. In order to reach the current study purposes, the samples were distributed to (111) individuals of senior managers, middle managers and administrative staff of the commercial banks operating in Erbil, who contributed through replying to the questionnaire scale which was self-administered and dispersed by applying quantitative method which is questionnaire system. The independent variable is social capital and the dependent variable represents the operational performance development. The study is based on the input of senior managers, middle managers and administrative staff (through a self- administered survey). However, in this study, the problems are going to be identified through investigating some enquiries, devoted on the nature of the impact and relationships between social capital and the operational performance. Therefore, a theoretical structure planned for the study, then formed several hypotheses, accordingly to make sure that the hypotheses are established or may not, some statistical tests have been applied. The findings of this study found positive significant relationships between relational capital, structural capital, and cognitive capital and operational performance development, further, the relational capital and structural capital have the more active effects in developing operational performance. Furthermore, the study found that social capital plays an important effect on commercial banks' stability and in developing their operational performance.