Approach of bank managers towards reward system: Case of Libya
Ödüllendirme sistemine yönelik banka yöneticilerinin yaklaşımı: Libya örneği
  1. Tez No: 469994
  2. Yazar: NAGAH GİDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞULE TUZLUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Motivasyonla ilgili bir dizi tartışma ve teori; çalışanların performans, başarı ve ilgili çıktılarına ve bunların örgütün geneline etkisine ışık tutmaktadır. Bu araştırmada motivasyon ve ödüllendirme sisteminin mülkiyetteki farklılık çerçevesinde iki örgütteki karşılaştırmalı analizini yapmak amaçlanmaktadır. Çalışmada, Libya'daki özel sektör ve kamu sektörü bankalarındaki yöneticilerin motivasyonal ödüllendirmeye dair bakış açılarını açığa çıkarmak üzere veri toplanmıştır. Nitel araştırma strateji çerçevesinde (derinlemesine mülakalarla) toplanan verilerin analizi, Libya'daki kamu bankalarının maddi ödüllerinin özel sektör bankaları kadar etkili olmadığını ortaya koymaktadır. Bununla beraber, veriler, çalışma perfomansına göre verilen manevi ödüllerin hem kamu sektöründeki hem özel sektördeki bankalarda çalışanları motive etme konusunda yeterli olduğunu açığa çıkarmıştır. Ayrıca, toplanan verilerin analizi çerçevesinde, Libya'daki özel sektör ve kamu sektörü bankalarında maddi ödüllere kıyasla manevi ödüllerin çalışanları motive etmede daha etkili olduğu ve performanslarını geliştirmeye daha çok ittiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A number of discussions and theories regarding motivation highlight importance of an employee's job performance, accomplishment and its related outcome, in relevance to the overall impact of these on the organization. In this research, the aim is to study the motivation and reward system as a comparative analysis of two organizations with a difference in ownership. In this study, a viewpoint of managers of private as well as public banks of Libya has been collected to identify the motivational rewards in their opinion pertaining to impact on job performance. The analysis of collected data of the qualitative research (interview) indicates that material rewards that are mostly offered by public banks in Libya are not effective in comparison to material rewards offered by private banks to motivate employees. However, as per collected data, the moral rewards pertaining to a job performance of employees that are offered by private as well as public banks are sufficient enough to motivate employees of both types of banks. Moreover, it has been concluded through analysis of collected data that moral rewards in comparison to material rewards are considerably more effective to motivate employees and instigate them to strive for improved performances in public as well as private banks in Libya.