Economic and structural analysis of the tourism market in the province of Erbil (During the period 2007 – 2016)
Erbil ili turizm piyasasının ekonomik ve yapısal analizi (2007-2016 döneminde)
  1. Tez No: 470008
  2. Yazar: MOHAMMED OTHMAN SEDEEQ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Erbil ilindeki turizm pazarının ekonomik ve yapısal analizini yapmaktır. Bu amaca ulaşmak için Turizm ve Yatırım Otoritesi Genel Müdürlüğü ve Belediyeler ve Turizm Bakanlığı'ndan veriler toplanmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan veriler 2007-2016 yılları arası olmak üzere 10 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Buradan yola çıkarak; kullanılan yöntem, çalışma değişkenleri arasındaki göreceli öneme ve karşılıklı ilişkinin niteliğine odaklanan ikincil verileri analiz edip incelemek suretiyle çalışmanın problemini tanımlamaktadır. Ayrıca çalışma çeşitli sonuçlar içermekle birlikte en önemli sonuç şu şekildedir; Erbil ili bölgedeki toplam turizm projelerinin %51,44'ünü oluşturmaktadır ve araştırma, turizm sektörünün diğer ekonomik sektörlere göreceli öneminin iyi bir oran olduğunu ortaya koymaktadır. Turizm sektörü; sanayi sektörü ve gayrimenkul sektörü sonrasında üçüncü sırada yer almaktadır. Çalışmamız; otel, motel ve turistik köylerin %97.198'inin yıllık gelirinin 1-600 bin TL arasında, kalan %2.802'lik kısmının ise yıllık gelirinin 200 milyon dinardan fazla olduğu sonucuna vararak bu sektörde yıllık gelirlerde yüksek bir oran saptamıştır. Son olarak, araştırma, turizm alanındaki uzmanların yalnızca % 5,71'e tekabül ettiğini ve bu oranın çok düşük olduğunu, ayrıca bu etkenin Irak'ın Kürdistan Bölgesi'nde turizmin gelişmesindeki engellerden biri olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to make the economic and structural analysis of the tourism market in the province of Erbil. In order to reach this purpose, the study sample was collected from the ministry of municipalities and tourism, general directorate of tourism and investment authority. For years 2007 to 2016. In the method the study's problem, through analyzing and examining secondary data that engrossed on the nature of the relationship and relative import between study variables is given. In addition, the study stretches to some results, most conspicuously the province of Erbil constitutes over fifty of the total tourism projects in the region, and the study concludes that the relative importance of the tourism sector to the other economic sectors constitutes good rate. The tourism sector comes in third place after the industrial sector and the Real Estates sector. Also, the proportion of tourism institutions in the province of Erbil to the tourist institutions in the region during the period rate (36.12%) that indicates the Erbil is a center for tourist and archaeological sites in the region. Consequently, the study found that a high rate of their annual revenues of hotels, motels and tourist villages, the percentage is between (1-200) million dinars (1000 dinars = 3 TL), while the remaining proportion of (2.802%) revenues more than 201 million dinars annually, and fast because most tourist institutions (hotels, motels and tourist villages) absorb customers more than the capacity of absorption, in addition to their prices jealousy constant. Finally, the study found that the percentage of specialists in the field of tourism during the same only (5.71%) and this percentage is very low, and is one of the obstacles to the development of tourism in the Kurdistan Region of Iraq.