A marxist approach to class conflict in the nineteenth century British novel: North and South, Middlemarch and The Way We Live Now
Ondokuzuncu yüzyıl Britanya romanında Marxist açıdan sınıf mücadelesi: North and South, Middlemarch and The Way We Live Now
  1. Tez No: 470007
  2. Yazar: ADNAN RİAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUĞU TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Gaskell'ın North and South, George Eliot'ın Middlemarch ve Anthony Trollope'un The Way We Live Now kitaplarındaki sınıf çatışmasını çalışmayı amaçlamaktadır. Tez özellikle, Karl Marx'ın fikirlerinin, ekonomik aktivitelerde ve üretimdeki mevcut değişimler yüzünden değişime eğilimli olan sınıf çıkarları ve sınıf gerilimi üzerine uyarlanmasına odaklanmaktadır. Sınıf ilişkilerini ve sahip olunup/ sahip olunmayanları etkileyen kurumsal, dini ve politik gelişmeleri içeren problemlere dair bu kitaplardaki fikirlerin şekil almasıyla ilgili fikirler paylaşmaktadır. Aynı zamanda, kendine bir yer edinmiş yazarların eğilimleri ve bahsedilen kitaplardaki açık şekilde belirtilmiş ya da ima edilmiş fikirleri analiz edilmektedir. Marx'ın fikirleri sosyal yapıdaki her hangi bir hareket için atış rampası işlevi gören“Base”e dayandığı için, tez“para”ve“güç”kavramlarının bu kitaplardaki zaman dilimindeki diğer sosyo-kültürel aktiviteler üzerindeki etkisine aynı lenslerden bakar. Bahsedilen yönlere Marxist eleştiriler açısından bakılacaktır. Teorik bölüm, tezin ileri kısımlarındaki detaylı bir biçimde tartışılan bölümlere göre Marxist fikirleri incelikle anlatmaktadır. Çalışma, ekonomik faktörlerden etkilenen din, politika, kültür ve aile yaşamı gibi başlıkları içermektedir. Bu tezde çalışılan/ incelenen kitapların üçü de 21 yıllık bir zaman diliminde basılmıştır. Üç yazarın ana amacı zamanlarının sosyal, ekonomik ve politik meseleleridir ve sınıf çatışması, materyalizm ve yükselen kapitalizm gibi ortak temaları o zamanın tam bir resmini çizmekle kalmaz aynı zamanda da tarihi yeniden canlandırır. Görüldüğü gibi roman türünün ortaya çıkması ve yaygınlaşması sanayicilik ile kesişmektedir. Denilebilir ki, insan gücünü, ahlaki değerleri ve etiği ikincilleştiren güçlü ekonomik patlama, yeni sınıf oluşumlarına sebebiyet vermiştir. Son olarak, sınıf mücadelesi, ona bağlı etkiler ve kapitalin manipüle edici gücü tezin son bölümünde kanıtlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Riaz, Adnan. A Marxist Approach to Class Conflict in the Nineteenth Century British Novel: North and South (1854), Middlemarch (1874), and The Way We Live Now (1875), Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016 This thesis aims to study class conflict in the North and South (1854) by Gaskell, Middlemarch (1874) by George Eliot, and The Way We Live Now (1875) by Anthony Trollope. It precisely focuses on the application of Karl Marx's ideas on class tension and class interests that tend to change because of the change in the contemporary mode of production and economic activities. It shares a deep look into the shaping ideas in the respective works, simmering problems, including constitutional, religious, and political developments that affected class relations and views of“has”and“have-nots”. At the same time, tendencies of the respective writers, their overtly expressed and implied ideas in these works in discussion are analysed. Since Marxist theory relies on economy as the“Base”that serves as a launching pad for any maneuver within the social structure, the thesis intends to look at life from the very lens by analyzing the influence of“money”and“power”over other socio-cultural activities of the period mentioned in these works. The stated aspects will be looked at from the Marxist critics' perspective. Theoretical Chapter elaborates Marxist ideas with respect to the forthcoming analytical chapters which include detailed discussions on the selected novels. This study includes highlights of religious, political, cultural, and family life, being affected by economic factors. All the three works explored in this thesis were published within a time span of twenty-one years. The three authors' main concerns are social, economic and political issues of the times, and their common themes such as class conflict, materialism, and rising capitalism not only give a solid view of the age but also revitalize history. It is seen that the flourishing of the novel genre in the nineteenth century coincides with that of industrialism. Consequently, the powerful economic boom which subordinated human labor, moral values, and ethics, gave birth to new class formations. Finally, in the concluding chapter, it has been proved that class struggle, and its relative impacts, manipulating power of capital and so forth are parts of these major works of the time.