Equitable decision making approaches over allocations of multiple benefits to multiple entities
Birden fazla çıktının birden fazla kullanıcıya dağılımlarına karşılık gelen alternatifler arasında eşitlikçi karar verme yöntemleri
- Tez No: 470037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM KARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, karar vericilere proje alternatifleri arasında başlatılacak olanı seçerken yardımcı olacak karar destek sistemleri geliştirilmiştir. Proje alternatiflerinin birden fazla çıktının birden fazla kullanıcıya farklı dağılımlarına karşılık geldiği bu problemde, karar vericilerin alternatifleri sadece dağıtılan çıktının toplam miktarına göre değil, çıktıların kullanıcılara nasıl dağıtıldığına göre de değerlendirdiği varsayılmaktadır. Bu problem, alternatiflerin vektörler yerine matrislerle gösterildiği, çok kriterli bir karar verme problemidir. Karar vericiyi, en çok tercih ettiği alternatife yönlendirecek iki ayrı interaktif yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden ilki, toplanabilir fayda skorları yöntemine (UTA) dayanırken, diğeri konveks koni yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda iki yöntemin de yeterli performansa sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu tür karar destek sistemlerinin politika yapım süreçlerinde karar vericileri eşitlikçi ve verimli alternatiflere yönlendirmekte faydalı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
n this study, we develop decision support tools for policy makers that will help them make choices among a set of allocation alternatives. We assume that alternatives are evaluated based on their benefits to different users and that there are multiple benefit (output) types to consider. We assume that the policy maker has both efficiency (maximizing total output) and equity (distributing outputs across different users as fair as possible) concerns. This problem is a multicriteria decision making problem where the alternatives are represented with matrices rather than vectors. We develop interactive algorithms that guide a policy maker to her most preferred solution (a set of most preferred solutions), which are based on utility additive (UTA) and convex cone methods. Our computational experiments demonstrate the satisfactory performance of the algorithms. We believe that such decision support tools may be of great use in practice and help in moving towards fair and efficient allocation decisions.