Bir kalıp imalat fabrikasında teslim sürecinde kısıtlar teorisi uygulaması
An application of theory of constraints for a delivery process in a mold manufacturing
- Tez No: 470068
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada kalıp imalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede teslimat sürecinde yaşanan kısıtları çözmek ve süreci iyileştirmek maksadı ile Kısıtlar Teorisi uygulamasına başvurulmuştur. Düşünce Süreçlerinin adım adım uygulandığı çalışmada, öncelikle, şimdiki gerçeklik ağacı uygulaması ile sorunlar belirlenmiştir. Buharlaşan bulut uygulaması ile bu problemlere çözümler geliştirilmiş ve öngörülen iyileşmeler gelecek gerçeklik ağacı uygulaması yardımıyla belirlenmiştir. Ön koşullar ağacı uygulaması ile çözüm kümeleri ile çözüme ulaşmamızı engelleyen durumlar belirlenmiştir. Geçiş ağacı uygulaması yardımıyla da adım adım planlanan ve analiz edilen süreçlerin iyileştirilmesinde meydana gelebilecek bütün basamakları detaylı bir biçimde gösterilmektedir. Gerçekleştirilen kısıtlar teorisi uygulaması ile işletmenin kalıp teslimatı sürecinde yaşadığı kısıtlar ortaya çıkarılmıştır. Kısıtlar teorisi ile teslimatta yaşanan kısıtların teknik sorunlar, kalite, tedarik ve satın alma ile personel sorunları nedeni ile yaşandığı görülmektedir. Sonuç olarak, kısıtlar teorisi uygulaması ile işletmenin teslimat sürecinin iyileştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Theory of Constraints was applied with the aim of solving the constraints and improving the process, in this study. The step-by-step implementation of Thinking Processes, first of all, involves problems with current realistic pain practice. An analyzer has been developed with this problem through evaporative cloud application and the predicted improvements have been determined with the help of reality tree application. Preliminary conditions are the obstacles that prevent the solution from reaching the solution cluster with the application of the tree. All the basic information that may come up with the help of transitional tree application in the course of improving step-by-step planned and analyzed processes. The constraints that have been enacted by the application of the Theory of Constraints and the constraints experienced during the delivery of the molds have arisen. With the Theory of Constraints, technical problems of the constraints lived in delivery, quality, procurement and procurement, and personal reasons are experienced. As a result, the Theory of Constraints has led to the improvement of business order delivery.