Dicle Üniversitesi güneş enerjisi santralinin performans analizi
Performance analysis of Dicle University solar power plant
- Tez No: 470081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Fosil yakıtların çevresel zararlı etkileri nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, özellikle elektrik üretiminde hızla artmaktadır. 2015 yılının Aralık ayında Paris'te yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde küresel ısınmanın 2°C'nin altında tutulması için eylem palanının uygulanması kabul edilmiştir. Bu eylem planı içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı önemli bir yer tutmaktadır. Lisansız elektrik üretim yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden sonra Türkiye'de de özellikle güneş enerjisinden fotovoltaik yolla elektrik üreten sistemlerin kurulumu hızla artmaktadır. Güneş enerjisinden elektrik üretim analizlerinin sağlıklı yapılabilmesi için, kurulu ve işletmede olan güneş enerjisi santrallerinden alınan veriler büyük bir öneme sahiptir. Kurulumu yapılmış, gerçek atmosferik koşullar altında çalışan santrallerden alınan bu verilerinin analizi ile elde edilecek enerji ve santral performansı hakkında bilgi sahibi olunabilecektir. Bu veriler ışığında güneş enerjisi santralleri için kurulacak bölgeye özgü tasarım kriterlerinin elde edilmesi mümkün olabilecektir. Fotovoltaik güneş enerji santrallerinin tasarımında ve analizinde simülasyon programlarının kullanımı oldukça önemlidir. PVsyst simülasyon programı, fotovoltaik sistem simülasyonu için sunduğu araçlar ile detaylı analiz için bu programlar içerisinde öne çıkmaktadır. Bu çalışmada Dicle Üniversitesi bünyesinde tanıtım, eğitim, üretim ve analiz yapabilmek amacıyla kurulmuş olan 250 kWp'lik güneş enerji santralinin simülasyonu PVsyst V6.39 simülasyon programı ile yapılmış ve IEC 61724 standardında belirtilen performans kriterlerine uygun olarak performansı analiz edilmiştir. Yapılan bu analizle, Güneşten elektrik enerjisi üretiminde etkili olan gölgelenme, kurulum açısı, panel verimliliği gibi parametrelerin üretilen enerji miktarına etkisi de belirlenmiştir. Aynı zamanda santralin bir yıllık üretim değerleri simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the environmental harmful effects of fossil fuels, the use of renewable energy sources is increasing rapidly, especially in electricity generation. At the United Nations Climate Summit in Paris in December 2015, it was agreed that the action plan should be implemented to keep global warming below 2 ° C. The use of renewable energy resources is an important part of this action plan. After the licensed power generation regulations come into effect, the installation of systems that generate electricity from solar energy, especially solar energy, is increasing rapidly in Turkey. In order to make the analysis of electricity generation from solar energy correctly, the data from the solar power plants installed and operated has a great precaution. It will be possible to have information about the energy and plant performance to be obtained by analyzing these data obtained from plants that have been installed and operated under real atmospheric conditions. It may be possible to obtain site-specific design criteria for solar energy power plants in this data light. The use of simulation programs is very important in the design and analysis of photovoltaic solar power plants. The PVsyst simulation program stands out among these programs for detailed analysis with tools for photovoltaic system simulation. In this study, simulation of a 250 kWp solar power plant established for the purpose of presentation, training, production and analysis within the Dicle University was carried out by simulation program of PVsyst V6.39 and its performance was analyzed in accordance with the performance criteria specified in IEC 61724 standard. With this analysis, parameters such as shadows, angle of installation and panel efficiency, which are effective in the production of electricity from the sun, have been determined to have an effect on the amount of energy produced. At the same time, the annual production values of the plant are compared with the simulation results.