Lisanssız güneş enerji santrallerinin güneydoğu anadolu bölge özelinde verimlilik ve maliyet hesabı
Efficiency and cost calculation of unlicensed solar power plants in southeastern anatolia region specific
- Tez No: 947376
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Güneydoğu Anadolu bölgesi, güneş enerjisi potansiyeli açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bu nedenle, lisanssız güneş enerjisi santralleri bölgede yaygın olarak kurulmaktadır. Rüzgar enerjisi potansiyeli de göz önünde bulundurulduğunda, rüzgar enerjisi santrallerinin de bölgede gelişmeye başladığı görülmektedir. Lisanssız enerji santralleri kurulumunda belirli prosedürler ve teknik gereksinimler bulunmaktadır. Bu gereksinimler, santralin kapasitesine, bağlantı şebekesine uyumuna ve çevresel etkilere dikkat edilmesine dayanmaktadır. Bölgede lisanssız enerji santralleri konusunda yatırım yapabilmek için yerel yönetmeliklere, mevzuata ve teknik detaylara dikkat etmek önemlidir. EPDK tarafından yönetmelikler yayınlanmakta ve hesaplamalar yönetmelik baz alınarak yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Güneydoğu Anadolu bölgesinde güneş enerji santrallerinin çeşitleri, üretim destekleme bedelini karşılayan maliyet hesabı yapılarak güneş enerji panellerinin verimliliği tespit edilecektir. İllerin kendi üretim bedelleri mukayese edilerek iller arasında verimlilik tartışılacak ve mevsim geçişlerinin etkilerine bakılacaktır. Çalışma kapsamında elde edilen bulguların ülkemize katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bu amaçla, çalışma sahasının illerdeki çeşitli santraller incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışma kapsamında santrallerin çeşitleri iç ve dış yapısı incelenmiştir. Santrallerin maruz kaldığı sıcaklık, toz gibi çevresel koşullar incelenerek santrallerin verimliliğinin max seviyede olması amaçlanmıştır. Tez kapsamında yürütülen lisanssız santrallerin yapmış olduğu üretimlerin santral sahiplerine kazandırdıkları miktarlar hesaplanacak olup bölgemizde güneş enerjisinin katkısı tespit edilecektir. Bu tespitler sonucunda verimliliği etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak yüksek verimlilik ile enerji tasarrufunu sağlayabilmek hedeflenmektedir. Güneş enerjisi, temiz enerji üretimi sayesinde çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Güneş enerjisi yatırımları, bölgesel enerji ihtiyacını karşılamak ve arz-talep dengesini sağlamak açısından stratejiktir. Bölgede gerçekleştirilen projeler, ülkemizin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasında önemli bir yer tutmaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, gelecekte yapılacak yatırımlara ışık tutarak enerji planlamasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Southeastern Anatolia region is a very rich region in terms of solar energy potential. For this reason, unlicensed solar power plants are widely installed in the region. Considering the wind energy potential, it is seen that wind energy power plants have begun to develop in the region. There are certain procedures and technical requirements in the installation of unlicensed power plants. These requirements are based on the capacity of the plant, its compatibility with the connection network and attention to environmental impacts. In order to invest in unlicensed power plants in the region, it is important to pay attention to local regulations, legislation and technical details. Regulations are published by EMRA and calculations are made based on the regulations. In this thesis study, the types of solar power plants in the Southeastern Anatolia region and the efficiency of solar energy panels will be determined by calculating the cost that covers the production support fee. By comparing the production costs of the provinces, the efficiency between the provinces will be discussed and the effects of seasonal transitions will be examined. It is aimed that the findings obtained within the scope of the study will contribute to our country. For this purpose, various power plants in the provinces of the study area were examined. Within the scope of the study, the types of power plants, their internal and external structures were examined. It is aimed to maximize the efficiency of the power plants by examining the environmental conditions such as temperature and dust to which the power plants are exposed. Within the scope of the thesis, the amounts gained by the plant owners from the production using unlicensed power plants will be calculated and the accumulation of solar energy in the region will be determined. As a result of these determinations, it is aimed to achieve energy savings with high efficiency, taking into account the factors affecting efficiency. Solar energy, clean energy production thanks to sustainability we will give great importance. Solar energy investments are to meet regional energy needs and to provide supply-demand amount. Development projects in the region have an important place when there is a lot of energy stored. The findings of the study will contribute to energy use by shedding light on future investments.