Viskoelastik dalga denklem sisteminin çözümlerinin üstel büyümesi
Exponential growth of solutions for a system of viscoelastic wave equations
- Tez No: 470095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezin ilk bölümünde diferansiyel denklemler hakkında bilgi verilmiş olup basit anlamda blow up ve üstel büyüme karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde denklem hakkında bilgi verilecek olup çözümlerin üstel büyümesi ile ilgili günümüze kadar yapılan çalışmalar tarihi gelişimiyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tez boyunca gerekli olan temel tanım, teorem ve eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise tezin esas kısmını oluşturan viskoelastik denklem sisteminin pozitif başlangıç enerjisi için çözümlerinin üstel büyümesi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, differential equations are given, but in a simple sense, blow up and exponential growth are compared. In the second chapter, the historical developments of the exponential growth of solutions are investigated. In the third chapter, the basic definitions, theorems and inequalities that will be used in this thesis are provided. The fourth chapter is weak damping terms that contain the exponential growth of solutions for a system of Viscoelastic wave equations for positive initial energy is studied.