Diyarbakır'daki dışa kapalı konut yerleşmeleri: Kullanıcı merkezli bir inceleme
Gated housing settlements in diyarbakir: A user-centered investigation
  1. Tez No: 470105
  2. Yazar: BAHAR ARAS BAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN BEKLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, son dönemlerde en çok tercih edilen Diyarbakır'daki kapalı konut yerleşmelerine odaklanır. Bu yerleşmelerdeki kullanıcı memnuniyet düzeylerini ölçmek ve gelecekte üretilecek benzer yerleşmelerin tasarımları için ölçütler dizisi oluşturmak araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Birinci bölümde, dünyadaki ve Türkiye'deki güvenlikli, etrafı duvarlarla çevrili kapalı konut yerleşmelerinin tarihçesi ve gelişim evreleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, yaşam alanı memnuniyetini oluşturan parametreler (konut, yakın çevresi ve komşuluk ilişkileri) ve bunların çalışmaya sunacağı katkılar belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, çalışma alanı olarak seçilen yedi kapalı konut yerleşmesi tanıtılmış, kullanıcı memnuniyet seviyeleri konusunda veri elde etmek için kullanılan anket tekniği ve değerlendirme biçimi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Diyarbakır'daki kapalı konut yerleşmelerindeki kullanıcı memnuniyet sevileri belirlenmiştir. Yatayda ya da düşeyde gelişen kapalı konut yerleşmelerinin yaşam alanına yönelik kullanıcı tercihleri arasında önemli bir farkın olmadığı saptanmıştır. Ancak, yedi yerleşmenin sadece birinde (Vadi Evleri) kullanıcıların yaşam alanı memnuniyet seviyesinin diğer yerleşmeler ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek olduğu bulunmuştur. Diğer algılar (konut güvenliği, site güvenlik kontrolü, komşu ilişkisi, aidiyet hissi, mülk değeri, lüks konut algısı, muhit saygınlığı, beklentileri karşılama) açısından değerlendirildiğinde, yatay yerleşmelerin memnuniyet seviyesinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuncu bölümde, Diyarbakır şehrinde geleceğe yönelik kapalı konut yerleşmelerinin tasarımına kullanıcı tercihleri yönünde veri girişi sağlayacak önemli noktalar vurgulanmış ve memnuniyet düzeyini artıracak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the most preferred gated housing settlements in Diyarbakir in recent periods. The main purpose of the research is to measure user satisfaction levels in these settlements and to create a series of criteria for the designs of similar settlements to be produced in the future. In the first chapter, the history and developmental stages of safe, surrounded walled gated housing settlements in the world and in Turkey are explained In the second chapter, the parameters that make up the satisfaction of the living space (houses, close environment and neighborhood relations) and the contributions to the study are determined In the third chapter, seven-gated housing settlements selected as the study area were introduced, and the survey technique and evaluation format used to obtain data on user satisfaction levels are explained. In the fourth chapter, user satisfaction levels were determined in gated housing settlements in Diyarbakir. It has been determined that there is no significant difference between user preferences for living space of gated housing settlements that are developing horizontally or vertically. However, only one of the seven settlements (Vadi Evleri) found that the level of satisfaction of the users' living space is quite high compared to other settlements. When evaluated from the standpoints of other perceptions (housing security, site security control, neighbor relationship, sense of belonging, property value, luxury housing perception, neighborhood prestige, expectation satisfaction), the satisfaction level of horizontal settlements was found to be higher. In the last part, the important points that provide data entry in the direction of user preferences in the design of future residential settlements for the future in Diyarbakir city are emphasized and suggestions to improve the level of satisfaction have been developed.