Harran Ovası topraklarında organik karbon stoğunun coğrafi bilgi sistemleri tekniği ile haritalanması
Mapping of organic carbon stock of Harran Plain soils by using geographical information system technics
- Tez No: 470117
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU, DOÇ. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ, PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tekniğini kullanarak Harran Ovası organik karbon stoğunu tahmin etmektir. Toprak örneklemesi yapmadan önce toprak seri haritaları kullanılarak CBS veri tabanı hazırlanmıştır. Bu toprak grupları kullanılarak toprak örneklemesi yapılmıştır. Araziden alınan bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri analize hazırlanmıştır. Harran Ovası'nın organik karbon stoğunu hesaplamak için organik madde ve hacim ağırlığı analizleri yapılmıştır. Harran Ovası'nda organik karbon stoğunun haritalanması ve tahmini için GPS kullanarak ve koordinatlı olarak 0-30 cm toprak derinliğinden 400'ün üzerinde toprak örneği alınmıştır. Araziden toplanan toprak örneklerinden elde edilen organik madde ve hacim ağırlığı analiz değerleri ArcGIS yazılımı veritabanına koordinatlı olarak eklenerek organik karbon stoğu tahmin edilmiştir. CBS analizlerine göre, 140 963.8 hektardan oluşan Harran Ovası'nın 0-30 cm derinliğindeki toprak katmanının toplam organik karbon stoğunun 6.95 Tg (teragram, 1 Tg=1012 g) olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate the organic carbon stock of Harran Plain by using Geographical Information System Techniques (GIS). Before collecting soil samples, the soil series database was formed in the GIS media. Soil samples were collected according to these soil groups. Disturbed and undisturbed soil samples were prepared for analyses. In order to estimate the organic carbon stock of Harran Plain, organic matter and bulk density analyses were complated. In order to mapping and estimating of carbon stock of Harran Plain, over 400 soil samples were collected from 0-30 cm soil depth with GPS coordinate data. The data as organic matter and bulk dencity values collected from field entered to the ArcGIS database with coordinate. Depth, area, organic carbon and bulk dencity values were evaluated in ArcGIS media in order to estimate carbon stock of 0-30 cm soil depth for Harran Plain. Organic carbon and bulk density values integrated with soil series database and total organic carbon stock of Harran Plain was estimated. According to GIS analysis, the organic carbon stock of Harran Plain for 0-30 cm depth was estimated for total area of 140963,8 hectares as 6.95 tg (teragram, 1 tg=1012 gram).