Güneş enerjisiyle çalışan alternatif biyodisk arıtma uygulamaları (Mardin/Savur/Sürgücü Biyodisk Arıtma Tesisi)
Alternative biodisk working with solar energy treatment applications (Mardin/Savur/Surgucu biodisk wastewater treatment plant)
- Tez No: 470116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, küçük yerleşim yerleri için ülkemizde uygulanan yasal mevzuatlar çerçevesinde atıksuların alıcı ortama verilmesi için ulaşılması gereken deşarj standartlarını sağlayabilecek alternatif arıtma yöntemlerini araştırmak olacaktır. Çevre problemlerinden biri olan günlük ihtiyaçlarımızı karşılamamız sonucunda oluşması kaçınılmaz atıksular için; gerek bölgenin topoğrafik yapısından, gerekse teknolojik uygulamaların yüksek maliyetinden kaynaklı alternatif artıma yöntemlerine gerek duyulmaktadır. Bu nedenle, yapılan araştırmada alternatif arıtma yöntemleri hakkında çalışma yapılmıştır ve en uygun arıtım yöntemlerinden biri olan biyodisk yöntemi tercih edilmiştir. Ayrıca entegre edilen güneş panelleri sayesinde enerji maliyetini de minimize etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: evsel atıksu, biyodisk ile atıksu arıtma, güneş paneli, yenilenebilir enerji
Özet (Çeviri)
This study, of wastewater in accordance with the legal regulations that apply to small residential areas in our country that can provide discharge standards to be achieved to be given to the receiving environment will be to explore alternative treatment methods. The result is one of the environmental problems we meet our daily needs for wastewater inevitable; should the topography of the region, as well as technological applications need to process-induced increment of the high cost alternative is needed. Therefore, studies have been done on alternative treatment methods in the research and the biodisk method, which is one of the most suitable treatment methods, has been preferred. It also minimizes energy costs thanks to integrated solar panels. KEY WORDS: domestic wastewater, wastewater treatment biodisk, solar panel, renewable energy