İlaç ve kozmetik ürünlerinde metil parabenin kobalt, nikel ve palladyum nanoparçacıklar ile modifiye edilen camsı karbon elektrotları ile duyarlı bir şekilde saptanması
Sensitive determination of methyl paraben in pharmaceutical and cosmetic products using glassy karbon electrodes modified with cobalt, nickel and palladium nanoparticles
  1. Tez No: 470131
  2. Yazar: ŞEHRİBAN DÜZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Karbon Nanofiber ve Nikel-Kobalt-Palladyum Nanopartikullerine dayalı bir yüzey hazırlayarak ilaç, kozmetik ve idrar örneklerinde metil parabenin saptanması için hazırlandı. X ışınları difraksiyonu yöntemi (XRD) ve İnfrared Spektroskopisi (FTIR) kullanılarak elektrot yüzeyindeki malzeme karakterize edildi. Elde edilen elektrot (Co-Ni-Pd)NPs-CNFs /GCE metil paraben (MPB)'in elektrot reaksiyonunda uygulandı. Bu elektrot birçok elektrotla karşılaştırıldığında önerilen platform MPB için yüksek oranda elektrokatalitik etki göstermiş ve 0.768V civarında keskin voltametrik pik vermiştir. Önerilen elektrot ile MPB için doğrusal aralık 3-300 nM olarak elde edilmiş olup saptama sınırı 1.2 nM olarak saptanmıştır. Önerilen elektrot MPB ye uygulandığında mükemmel tekrarlanabilirlik (1.06% ve BSS) ve yüksek doğruluk (% 1.27 BSS) değerleri bulunmuştur. Önerilen algılama platformu (Co-Ni-Pd)NPs-CNFs/GCE çok sayıda farmasötik, kozmetik ve idrar örneklerinde MPB'nin saptanmasına başarılı bir şekilde uygulanmıştır. .MPB'nin böyle duyarlı bir şekilde saptanması bu yöntemi halk sağlığını ilgilendiren örneklerin analizinde önemli hale getirmektedir buna ilave olarak MPB'nin 1.56 (±0.25) ×104 bağlanma sabiti ile interkalasyon modunda DNA molekülüne bağlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A novel platform based on carbon nanofibers (CNFs) and nickel-cobalt-palladium nanoparticles was prepared for quantifying methylparaben (MPB) in pharmaceutical, cosmetic and urine samples. X-ray diffraction method (XRD) and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) were utilized for characterizing the surface layer. The proposed electrode (Co-Ni-Pd)NPs-CNFs/GCE) was applied to the electrode reaction of MPB. Compared with several other electrodes, the proposed voltammetric platform, (Co-Ni-Pd)NPs-CNFs/GCE, exhibited great electrocatalytic activity for MPB with an improved voltammetric peak at 0.768 V. A linear concentration range of 3-300 nM was obtained at (Co-Ni-Pd)NPs-CNFs/GCE with a detection limit of 1.2 nM for MPB. The proposed electrode exhibited good reproducibility (RSD of 1.06%), high precision (RSD of 1.27%) and excellent accuracy (98.05–103.4%) for MPB. The proposed sensing platform, (Co-Ni-Pd)NPs-CNFs/GCE, was successfully applied for quantifying MPB in several pharmaceutical, cosmetic and urine samples. Such a sensitive quantification of MPB makes this procedure of great interest for analyzing samples for the public health care. In addition, it was shown that MPB could bind to DNA via intercalation with a binding constant of 1.56 (±0.25) ×104.