Kozmetik ürünlerinde etil parabenin altın, nikel ve kobalt nanoparçacıklar ile modifiye edilen camsı karbon elektrotları ile duyarlı bir şekilde saptanması
Sensitive determination of ethyl paraben derivatives in cosmetic products using glassy carbon electrodes modified with cobalt, nickel and gold nanoparticles
  1. Tez No: 470130
  2. Yazar: TUĞÇE TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Karbon nanofiber, altın, kobalt ve nikelden oluşan üçlü metalik nanoparçacıklarının bir kompoziti yeni bir voltametrik platformun hazırlanmasında kullanılmıştır. Önerilen voltametrik platform, farmasotik ve kozmetik ürünlerdeki etil parabenin (EPB) saptanması için kullanılmıştır. Elektrot yüzeyindeki tabakaları, X-ışınları difraksiyonu yöntemleri (XRD) ve infraraed spektroskopisi (FTIR) kullanılılarak karakterize edilmiştir. Bir çok elektrotla karşılaştıldığında bu elektrot sistemi (Au-Ni-Co) NPs-CNFs/GCE, EPB için yüksek katalitik etki göstermiş ve elektrokimyasal davranışlarını geliştirmiştir. Önerilen kompozit tabaka temelli elektrot, EPB için 0.768 V civarında iyi tanımlanmış bir yükseltgenme piki vermiştir. EPB' nin saptanması, kare dalga voltametrisi (SWV) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elektrot, (Au-Ni-Co) NPs-CNFs /GCE'de EPB için 1.0x10-9 ila 1.0x10ˉ7 konsantrasyon aralığında doğrusal bir grafik vermiştir.Kompozit malzeme EPB için 3.5x10ˉ10 molarlık bir saptama sınırına olanak vermiştir. (Au-Ni-Co)NPs-CNFs/GCE'de yüzeyinde EPB için mükemmel tekrarlanabilirlik, yüksek kesinlik, yüksek doğruluk elde edilmiştir. Kompozit tabaka temelli platform farmasotik ve kozmetik ürünlerde EPB'nin saptanmasına başarılı bir şekilde uygulanmıştır. EPB'nin duyarlı bir şekilde saptanması hak sağlığı açısından oldukça önemlidir ayrıca veriler EPB'nin 2.51 (±0.40) ×104'lük bir bağlanma sabiti ile interkalasyon modunda DNA molekülüne bağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A composite of carbon nanofibers (CNFs) and tri-metallic nanoparticles of gold, cobalt and nickel were used for the preparation of a novel voltammetric platform. The proposed voltammetric platform was utilized for quantifying ethyl paraben (EPB) in pharmaceutical and cosmetic products. The electrode layers were characterized by utilizing X-ray diffraction method (XRD) and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The electrode system, (Au-Ni-Co)NPs-CNFs/GCE, exhibited high catalytic activity and enhanced the electrochemical behaviour of EPB compared with several other electrodes. The proposed composite layer based electrode produced a well-defined oxidation peak at 0.768 V. The determination of EPB was carried out by square wave voltammetry (SWV). The electrode produced a linear plot with a concentration range from 3 to 300 nM at (Au-Ni-Co)NPs-CNFs/GCE. The composite material enabled a detection limit of 1.2 nM for EPB. Good reproducibility (RSD of 1.06%), high precision (RSD of 1.27%) and excellent accuracy (98.05–103.4%) for EPB were obtained at (Au-Ni-Co)NPs-CNFs/GCE. The composite layer based platform was successfully applied for the quantification of EPB in pharmaceutical, cosmetic products. The sensitive quantification of EPB is of great importance for the public health care. Furthermore, data show that EPB binds to DNA via intercalation with a binding constant of 1.56 (±0.25) ×104.