İstanbul Anadolu yakasında içme-kullanma sularından membran filtrasyon yöntemi ile izole edilen Escherichia coli suşlarında O157 varlığınınaraştırılması
The evolution of O157 in Escherichia coli which isolated with membrane filtration method in drinking-use waters in Istanbul Anatolia
  1. Tez No: 470152
  2. Yazar: FİLİZ KANKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma ile İstanbul İli Anadolu yakasında bulunan 14 ilçesindeki içme ve kullanma sularında E.coli O:157 varlığı araştırılmıştır. Çalışmada 1 Nisan 2015 ile 1 Ağustos 2015 tarihleri arasında toplam 1875 adet içme ve kullanma suyu numunesi toplanmıştır. Koliform bakterilerden olan E. coli O:157'nin araştırılması için membran filtrasyon metodu kullanılmıştır. Her bir numuneden 100 ml'lik porsiyon 0,45μm gözenekli selülöz membran filtrelerden süzüldükten sonra E. coli analizi ilk olarak Tergitol besiyerinin bulunduğu petrilere yerleştirilmiştir. Petri kutuları 44 °C'de 24 saat inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon sonrası sarı ve turuncu koloniler E.coli olarak kabul edilmiştir. Tergitol besiyerine ekildikten sonra şüpheli olarak görülen numuler TSA besiyerine ekilmiş ve 36±2 °C'de etüve alınıp 24 saat inkübasyona alınmıştır. İnkübasyon sonrası Oksidaz testi yapılmıştır. Oksidaz testi negatif olan numuneler, Lauryl Sulfat Broth (MUG'lu) besiyerine ekilmiş ve 44 °C'de 24 saat inkübasyona alınmıştır. İnkübasyon sonrası UV test lamba (366 nm) altında floresan göstermeyenler E. coli olarak şüpheli kabul edilmiş ve Kovak ayıracı (İndol) uygulamasıyla doğrulama yoluna gidilmiştir. Kovaks ayıracı (İndol) uygulanan numelerde pembe-mor halka oluşumu gözlenen numuneler E. coli olarak kabul edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre toplanan 1875 adet içme ve kullanma su numunesinin 30 adedinde (%1.6) E. coli tespit edilirken, E. coli O:157 serotipi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 14 district in the province Anatolian side of Istanbul, drinking and using water on the E. coli O: 157 were investigated. In this study, the total drinking water study 1875 samples were collected between in the 2015 April 1, 2015 August 1. Coliform bacteria is E. coli of O:157, the method of membrane filtration is used for the investigation. After filtration 100 ml of a porous cellulose membrane filter 0,45μm portions of each sample were placed in petri dishes containing the E. coli analysis Tergitol medium first. Petri dishes were left at 44 ° C for 24 hours incubation. After incubation, the colonies were yellow and orange acceptable E. coli. After planting the Tergitol medium nummular seen as suspect planted the TSA medium and received 36 ± 2 ° C in the oven has been to 24 hours of incubation. After incubation oxidase tests. Oxidase test negative samples Lauryl Sulfate Broth (MUG) Not planted in the media and was taken to 44 ° C for 24 h of incubation. After incubation the test lamp UV (366 nm) under fluorescent who show suspicious accepted as E. coli and Kovak reagent (indole) were encouraged to validate the application. Kovaks reagent (indole) applied nude studies pink-purple ring formation was observed in the samples treated as E. coli. According to the results of the analyzes collected 1875 samples of drinking water and use in 30 (1.6%) were detected E.coli, E.coli O:157 serotype has been identified.