İçme suyu iletim hatlarında kullanılan boru tiplerinin ekonomik analizi
Economic analysis of pipe types used in drinking water transmission lines
  1. Tez No: 470151
  2. Yazar: MEHMET MURAT TOPLAMACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT GERGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İçme suyu iletim hatlarında basınçlı boruların kullanılmasıyla, iletim hatlarının boyu kısalmış olmakla birlikte, su kayıpları azaldığından su tasarrufu da sağlanmaktadır. İletim hatları, büyük maliyetli yatırımlar olduğu için, bu tesisler projelendirilirken, kullanılacak malzemenin ekonomik, işletme masraflarının düşük, bakım, onarım ve montajının kolay ve ekonomik olmasına dikkat edilmelidir. Basınçlı iletim hatlarında maliyet, inşa maliyeti ve işletme maliyetinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, içme suyu iletim hatlarında kullanılan boruların maliyete etkisi incelenmiştir. İletim hatlarında çoğunlukla çelik, yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) ve cam elyaf takviyeli polyester (CTP) borular kullanılmaktadır. Bu boruların farklı çapları için maliyet hesapları yapılmıştır. Yapılan hesaplamalarda maliyeti en düşük boru türü CTP boru olarak belirlenmiştir. CTP boruyu sırasıyla çelik ve YYPE boru takip etmektedir. Ancak boru tercihi yapılırken borunun ekonomik olmasının yanında uzun ömürlü kullanım, dayanıklılık, bakım, onarım ve montaj kolaylığı gibi özelliklerin de dikkate alınması gerekmektedir. Bu özellikler de dikkate alındığında en ekonomik çözümün çelik boru olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of pressurized pipes in drinking water transmission lines is utilized to save water while the transmission lines are shortened in size so water losses are reduced. Because of the transmission lines are high cost investments, care should be taken while these facilities are being projected. That the materials to be used are economic, low in operating costs, easy to maintenance and repair and install. In the case of pressure transmission lines, costs consist of construction costs and operating costs. The financial impact of the pipes used in drinking water transmission lines was analyzed in this study. Steel, high density polyethylene (HDPE) and glass fiber reinforced polyester (GRP) pipes are mostly used in transmission lines. Cost calculations were made for different diameters of these pipes. The lowest cost pipe type was determined as GRP pipes according to the calculations made in this study. GRP pipes are followed by steel and HDPE pipes respectively. However, when the pipe type is selected, it is necessary to take into consideration the long life usage, durability, easiness of maintenance, repair and installation as well as the economic cost of the pipe. Considering of these characteristics, it is seen that steel pipe is the most economical solution.