Türkiye konut sektörü ve devletin konut sektörüne müdahalesi
Housing sector and government intervention to housing sector Turkey
- Tez No: 470173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Devletin konut politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasındaki rolü veya devletin konut sektörünün paydaşları içerisindeki yeri cumhuriyetten günümüze kadar değerlendirildiğinde, konut sektörü içerisindeki ağırlığının dönemsel farklılık gösterdiği görülmektedir. Türkiye'de devletin konut politikalarına etkisi incelendiğinde, özellikle devletin düzenleyici ve denetleyici organları tarafından kademeli olarak arz tarafına doğru politika değişimi uygulandığı görülmektedir. Devletin konut politikasına ilişkin eylemleri ile fonksiyonlarını sürdürmek için kullandığı araç ve yöntemler dört düzeyde ele alındığında, en ilgi çekici olanı şüphesiz son zamanlarda TOKİ'nin konut üretimini sağlanmasındaki artan gücü olmuştur. Dört düzeyde incelenen çalışmamızda, 2003 yılının öncesi ve sonrası çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. Sonuç olarak ülkemizde konut sektörüne devlet müdahalesinin, bazı durumlar dışında, rekabet koşullarını düzenlemek ve serbest piyasasının getirebileceği suistimalleri önlemekten çok geleneksel komuta ekonomisi eğilimiyle, konut sektöründe özellikle 2003 sonrası dönemde güç kazandığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Having evaluated the role of government in forming housing policies and its place between the stakeholders of the sector since the establishment of the Republic of Turkey; it is observed that weight of government in the housing sector varies periodically. Examining the effects of the state's housing policy in Turkey, gradual policy change towards supply side is applied especially by state regulator and supervisor bodies. When the actions of government and tools and methods which are used to continue its functions, are observed in four levels; the increasing power of TOKİ (Housing Development Administration) in supply of housing in recent years, is considered as the most intriguing one. Main focus of our work which is examined in four levels is formed as before and after 2003. As a result, it is evaluated that the intervention of government, except some cases, increased the tendency of command economy in housing sector especially after 2003, instead of regulating the conditions of competition and preventing potential abuse of the free market.