Hollywood sinemasında romantik komedi türünün Türk sinemasına yansıması: 2000 sonrası filmlerin karşılaştırmalı analizi
The reflection of comedy genre in hollywood on the cinema of Turkey: The comparati̇ve analysis of post 2000 movies
  1. Tez No: 470181
  2. Yazar: SİNEM CENGİZ VURDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN ÇAKICI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada karşılaştırmalı olarak Hollywood Film Endüstrisinde, Türk Film Endüstrisine göre, Romantik Komedi türünün neden daha popüler olduğu, nasıl doğduğu, her iki ülkede birden ortaya çıkış süreçleri ve dönemlerinin nasıl olduğu araştırılmıştır. 2000'li yıllar öncesinde daha çok kendi edebiyat uyarlamaları ile Melodram filmler çeken ve romantizmi daha dramatik bir yapıda seyircisi ile buluşturan Yeşilçam'ın, Milenyum çağı ile birlikte romantizmi, Hollywood sinemasına benzer tarzlarda işlediği görülmektedir. Bununla bağlantılı olarak; söz konusu bu çalışmada 2000 sonrası Türk Sineması Romantik Komedi türünün Hollywood Sinemasındaki türdaşlarından nasıl etkilendiğine bakılmıştır. 100 yılı aşkın bir sinema tarihi olan ve artık Amerikan Sineması ile aynı anlamı taşıyan Hollywood sinemasında ortaya çıkmış ve dünya sinemalarına yayılmış olan 6 film türü, Hollywood'da ki gelişim ve değişim süreçleri ve Türk Sinemasında ki oluşumu ve gelişimi ile 5 film türü ele alınmıştır. Hollywood'un gelişmiş stüdyo sisteminde kendine en çok yer bulmuş tür olması ve son yıllarda Türk sinemasında sıkça yer verilen ve Melodram ağırlıklı yapıyı değiştirmesi bakımından da bu çalışmada birincil tür olarak Romantik Komedi türü seçilmiştir. Her iki sinemanın da bu türde ki başlıca filmleri seçilerek Hollywood sinemasının, Türk sinemasına olan etkileri film karşılaştırılmaları üzerinden yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this research, the reasons why Romantic Comedy is more popular in Hollywood than it is in Turkish Film Industry, how it was born and the era it developed are being analyzed. It's apparent that“Yesilcam”which produced melodramas with its own literature adaptations before 2000s and brought romance to its viewers, handles romance in a more similar way to Hollywood. Accordingly, after 2000s how Turkish Romantic Comedy genre was inspired by its peers in Hollywood is emphasized. Six genes that came out in American Film Industry that existed for more than 100 years and fine genres that were born in Turkish Film Industry and their development process are being discussed. As it is a genre that took part in Hollywood where there exist the most modern and advanced film technologies, romantic commedy changed the construction that is based on melodrama and its became the most important genre of this research.The greatest hits of romantic comedy genre from both film industries were chosen through the comparison of movies to reveal the effects of Hollywood on Turkish Film Industry.