Sinemasal bir Türk(genre) olarak melodrama genel bakış (Hollywood özelinde aile melodramına yaklaşımlar)
  1. Tez No: 43746
  2. Yazar: TUNÇ ASLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇİL BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada melodramın tanıtılması, ona farklı boyutlarda yaklaşımların anlatımı ve melodramik unsurların film örnekleriyle ele alınarak farklı bir yönetmenin gündeme getirilmesi amaçlanmıştır. Bu hedeften yola çıkılarak melodram, öncelikle tarihsel boyutundan soyutlanmadan bir sinemasal tür olarak ele alınmıştır. Özellikleri tiyatro, opera ve roman geleneğinden yükselerek netleşen melodram için farklı açılardan yapılan tanımlar biraraya getirilmiştir. i Amerikan toplum yapısında melodramın tarihçesi ve anlatısal özelliklen değişik amaçlarla kullanılmıştır. 1950-1960 döneminin sahip olduğu sosyo- politik yapı, melodramlardaki aile olgusunu gündeme getirmiş ve özellikle değişen kadın izleyici profili ideolojik olarak kullanılmıştır. Çalışmada, bu toplumsal çalkantıya koşut olarak anlatılan melodram türünün yeri ve önemi belirtildikten sonra sinemasal bir tür olarak melodrama farklı yaklaşımlar ele alınmıştır. Çalışmada, feminist eleştiri aile melodramlarının incelenmesinde baskın olarak kullanılmış ve bu yaklaşım öncesindeki kuramlara kısaca değinilerek feminist eleştiri ile etkileşimleri ortaya konmuştur. Feminist eleştiri öncesi dönem, zaman dizimsel olarak Auteur, Yapısalcılık ve Göstergebilim kuramlarıyla netleştirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde 1950-1960 dönemi: Hollywood'unun yaratıcı melodram yönetmeni Douglas Sirk'ün üç filmi ele alınmış ve tanıtılmıştır. Bu üç Sirk filmi, daha önceki bölümlerde anlatılan özellikler ve feminist yaklaşım ışığı altında irdelenmiştir. Böylelikle kuramsal bölüm, film örnekleri ile zenginleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 'melodrama' was evaluated as a cinematic genre without isolating from its historical dimensions. As a continuousness of the traditions of theatre, opera and literature, melodrama had different definitions from different points of view. In American social structure, the history of the melodrama and its characteristics of narrative have been used for different purposes. As a result of the socio-politic structure of United States in between 1950 and 1960, importance of the family phenomenon became more crucial in the society and political power manipulated the female audiences as an ideological base. After mentioning the importance of the melodram in the social crises, different theoritical approaches to the melodrama were examined. For analyzing domestic melodrama, Auteur theory, Structuralism and Semiology were considered respectively as a classification of pre-feminist period. Meanwhile, since interactions between all theories are unavoidable, feminist theory was taken into consideration together with its historical and ideological background. In the final part of the thesis, three films of Douglas Sirk, who was one of the most creative directors of his time period, were analyzed with respect to feminist approach and melodramic elements mentioned previously.