Üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanımı ile üstbilişler arasındaki ilişkide düşünce kontrol stratejilerinin aracı rolünün incelenmesi
The examination of the mediating role of control strategies in the relation between problematic internet use and metacognitions among university student
- Tez No: 470191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı problemli internet kullanımı ile üstbilişler arasındaki ilişkide düşünce kontrol stratejilerinin aracı rolünü incelemektir. Çalışmaya 18-24 yaş aralığında 295 kadın ve 228 erkek olmak üzere toplam 523 gönüllü katılımcı dahil olmuştur. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Düşünceleri Kontrol Etme Ölçeği, Üstbilişler Ölçeği-30 ve İnternette Bilişsel Durum Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Veri toplama işlemi internet üzerinden ya da kağıt (elden) olmak üzere iki şekilde toplanmıştır. Regresyon analizi sonucunda üstbilişlerden olumsuz inançlar, bilişsel güvensizlik ve düşünce kontrol stratejilerinden endişelenmenin problemli internet kullanımının tüm alt boyutlarını yordadığı bulunmuştur Genel olarak, üstbilişlerin düşünce kontrolü ile pozitif yönde; düşünce kontrolünün de problemli internet kullanımı ile pozitif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Son olarak, üstbilişler ve problemli internet kullanımı arasındaki ilişkide, düşünce kontrolünün kısmi aracı rolü bulunmuştur. Bulgular alanyazındaki çalışmalarla birlikte yorumlanmış; çalışmanın güçlü yanlarına ve gelecekte yapılabilecek çalışmalarda kullanılabilecek önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to examine the mediating role of thought control strategies in the relation between problematic internet use and metacognitions. Based on this aim, this study was conducted with 523 participants aged between 18 and 24. Data was collected using Demographical Information Form, The Thought Control Questionnaire, Metacognitions Questionnaire-30 and Online Cognition Scale via online or paper-pencil style. According to the results of hierarchal regression analyses, negative beliefs, lack of cognitive confidience and worry were significantly associated with problematic internet use. In addition, results revealed that metacognition significantly predicted thought control and thought control predicted problematic internet use. Lastly, the relationship between metacognition and problematic internet use was partially mediated by thought control. Findings were discussed in the light of literature; strengths of this study and suggestions for future studies were also provided.