Üniversite öğrencilerinde problemli internet kullanımı ile sosyal ilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between problematic internet use and social interest levels in university
- Tez No: 832414
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanımları ile sosyal ilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmaya 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde aktif olarak öğrenim gören 339'u kadın 51'i erkek olmak üzere toplam 390 kişi katılmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin internet kullanım stillerini öğrenmek için 'İnternette Bilişsel Durum Ölçeği' ve sosyal ilgi düzeylerini öğrenmek için ise 'Toplumsal İlgi Ölçeği' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the relationship between university students' problematic internet use and their social interest levels. Method: The study was designed in relational screening model. In the 2022-2023 academic year, a total of 390 people, 339 women and 51 men, actively studying at Sivas Cumhuriyet University, participated in the research. In the research, the 'Personal Information Form' was used to obtain information about the socio-demographic characteristics of university students, the 'Internet Cognitive Status Scale' to learn the internet usage styles and the 'Social Interest Scale' to learn the social interest levels. Results: According to the findings obtained as a result of the research, the total score of the participants from the Internet Cognition Scale does not differ according to gender. It was observed that the total score obtained from the Social Interest Scale did not differ according to gender. It was found that there was an inversely significant relationship between the total score of the Internet Cognition Scale and the scores they got from the sub-dimensions, and the total score of the Social Interest Scale and the scores they got from the sub-dimensions.