Alopesi areatada psikanalitik psikosomatik kuramın kavramları ile erken dönem nesne ilişkileri ve narsisizmin araştırılması
The research of the early object relations and narcissism in alopecia areata with the concepts of psychoanalytic psychosomatic theory
- Tez No: 470198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ELİF YAVUZ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma kapsamında alopesi areata tanısı almış hastalarda erken dönem nesne ilişkileri ve narsisizmin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmanın hasta grubunda yaşları 19-48 arasında değişen alopesi areata tanılı 20 yetişkin hasta yer almıştır. Yaş ve cinsiyetleri hasta grubu ile uyumlu 13 psoriasis tanılı hasta ve herhangi bir hastalık tanısı almamış 12 gönüllü kişiden oluşan iki ayrı kontrol grubu oluşturulmuştur. Yapılan ön görüşmelerin ardından tüm katılımcılara Rorschach Testi, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Hastalık söylemleri ve travma yaşantılarının yanı sıra, incelenen Rorschach protokollerinde erken dönem anne imgesi, zihinselleştirme ve düşlem kapasiteleri, işlemsel düşünce, narsisizm ve nesnesiz depresyon gibi olgular ele alınmıştır. Yapılan istatistiksel analiz ve içerik analizi bulguları değerlendirildiğinde alopesi areata hastalarının erken dönem nesne ilişkilerinin kalitesindeki yetersizliklere bağlı olarak ötekinden ayrışmada zorluk yaşadıkları görülmüştür. Ayrıca çalışmaya katılan dermatolojik tanı almış hastalarda tasarımların somut düzeyde oluşturulduğu, sembolizasyonun ve düşlem kapasitesinin kısıtlı kaldığı gözlenmiştir. Bu bağlamda, psikosomatik işleyişlere özgü işlemsel düşünce ve nesnesiz depresyona ilişkin önemli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the early object relations and narcissism in patients with alopecia areata. The patient group consisted of 20 adult patients between the ages of 19-48. Two separate control groups including age and sex matched subjects, consist of 13 patients diagnosed with psoriasis and 12 healthy volunteers. After psychoanalytically oriented semi-structured interviews, all of the participants were administered Rorschach Test, Toronto Alexithymia Scale and Beck Depression Inventory. Expression of disease, traumatic experiences and the phenomenas of the representation of mother image in early phase, capacities of mentalisation and phantasmatic activity, operational thinking, narcissism and depression without an object were interpreted in Rorschach protocols. The results of statistical analysis and content analysis revealed that alopecia areata patients have difficulties in seperating from others depending on the deficiencies in the quality of object relations in early phase. Besides, the participants who suffer from a dermatological disease appear to have a conscious thinking that is strictly tied to perceptible reality and a limited capacity for symbolisation and phantasy. In this regard, crucial findings about operational thinking and depression without an object inherent to psychosomatic mechanisms were discussed.