Amatör düzeyde futbol oynayan sporcuların bilişsel duygu düzenleme ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive emotion regulation and aggression levels of amateur soccer players
- Tez No: 470197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUNTAY ARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, amatör seviyede futbol oynayan genç ve yetişkin oyuncuların adaptif ve daha az adaptif bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin; düşmanlık, öfke, fiziksel ve sözel saldırganlık davranışları ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, İstanbul ilinde çeşitli amatör seviyelerdeki takımlarda aktif olarak forma giyen 159 sporcu katılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; katılımcıların toplam saldırganlık seviyeleri ile daha az adaptif duygu düzenleme stratejilerinden Başkalarını Suçlama stratejisinin pozitif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların fiziksel saldırganlık düzeylerinin ise adaptif bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden Bakış Açısına Yerleştirme ile negatif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Katılımcıların Öfke seviyelerinin, adaptif stratejilerden Bakış Açısına Yerleştirme ile negatif; katılımcıların Düşmanlık seviyelerinin daha az adaptif stratejilerden Ruminasyon ile pozitif yönde ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların sözel saldırganlıklarının ise daha az adaptif bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden Başkalarını Suçlama, Ruminasyon ve adaptif bilişsel duygu düzenleme stratejilerden Plana Tekrar Odaklanma ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Analizler sonucu elde edilen bulgular, literatürdeki saldırganlık ve duygu düzenleme ilişkisine dair bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between cognitive emotion regulation strategies and hostility, anger, physical and verbal aggression in young and adult footballers who play at amateur level. 159 footballers who play for various amateur clubs in İstanbul, have participated in the study. Participants have completed Demographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Scale (CERQ) and Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPAQ). According to the results of the statistical analyzes; Blaming Others strategy which was a sub-category of less adaptive cognitive emotion regulation strategies and total aggression levels of participants have been found positively related. One of the adaptive cognitive emotion regulation strategies; Putting into Perspective strategy and Physical Aggression scores of the participants have been found negatively related. Anger levels of the participants have been found negatively related to their Putting into Perspective strategy scores. Moreover, Hostility scores of participants have been found positively related to their Rumination scores. Verbal Aggression scores of the participants have been found positively related to both adaptive and less adaptive cognitive emotion regulation strategies namely; Refocus on Planning, Blaming Others and Rumination sub-category scores. Results of the analysis have been discussed in the light of the relevant literature concerning the relationship between aggression and emotion regulation.