Türk sineması'nda çocuk filmleri
Turkish cinema and children films
  1. Tez No: 470218
  2. Yazar: HACER ÖZLEM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması Türk Sineması'nda üretilen ve çocuklar için yapıldığı kabul edilen başlıca filmler irdelemekte ve günümüz Türk Sineması nasıl çocuk filmleri üretmeli sorusuna yanıt aramaktadır. Tezin ilk bölümünde; dünya sinemasında akımlar ve türler ile Türk Sineması'nın tarihsel gelişim dönemleri incelenerek, çocuk temalı ilk filmlerin Türkiye'de nasıl bir siyasal ve sosyal ortamda üretildiği irdelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise; sinema - çocuk ilişkisinin hangi kavramsal çerçevede ele alınması gerektiği incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; başlıca üç filmin analizi yapılmakta ve Türk Sineması'nda çocuk temalı filmlerin değişen toplum yapısı ve düzenine bağlı olarak hangi kaygılarla üretildiği sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explicate marginal films, which are admitted claim for children in the Turkish Cinema and inquiry the films. The first part of the dissertation analyses global species and currents in the world cinema and formative years of Turkish Cinema. In doing so, the effects of the historical developments on the Turkish society are investigated and reflection on film for children. The second part of the dissertation focuses on the relationship between cinema and children, and which conceptually approach way must to take on. The third part of the dissertation, three film executed and the question of“ what kind of children's films presented in the Turkish Cinema during in historical process”and in which chronological order in the Turkish Cinema appear and also disappear in relation to changing social structure and order. The final part of the dissertation studies the question of“ what kind of children's films should be present in the Turkish Cinema in today's world concerning capabilities”.