Çocuk tiyatrosunda V.Propp'un masalın biçimbilimi ilkelerinin incelenmesi ve bir örnek oyun: İrmikoğlan
The analysis of children's theatre according to V. Propp's morphology of the folktale and a sample play: Irmikoğlan
- Tez No: 470217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Biçimcilik; varolan metnin biçimini, yazınsal unsurlarını incelemek için geliştirilmiş bir yöntemdir. Rus Biçimcilerinden Vladimir Propp, olağanüstü masallara uyguladığı biçimbilimi yöntemi ile masalların yapısını çözümlemiştir. Oluşturduğu yapıdan yola çıkarak masalları işlevlerine ayırmış ve en fazla 31 işlev sayısı olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu tez çalışmasında, Doğu Akdeniz ülkelerinden Yunanistan, Türkiye ve İtalya da farklı versiyonları bulunan İrmikoğlan masalı ile Yunanistan'da aynı masaldan yola çıkılarak Alexandros Adamopoulos tarafından yazılmış olan İrmikoğlan çocuk oyunu, Propp'un yöntemine göre uygulanmıştır. Masalların ve oyunun Propp yöntemiyle incelenmesi sonucunda, karşılaştırmalı olarak, masallar için uygun olan bu yöntemin, tiyatro oyunu yapısına da uyabildiği çıkarımı yapılmıştır. Bir oyun metninin bu şekilde çözümlemesinin yapılmasının, oyun çalışmalarına katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Formalism, is a method that was developed for examining the form and literary elements of an existing text. Vladimir Propp, who is one of the Russian formalists, performed formalism to the fairy tales in order to analyze their structure. As a result of his analysis, Propp seperated fairy tales into functions and came to a conclusion that fairy tales can have 31 functions at most. In this thesis, both the fairy tale of İrmikoğlan which has different versions in Greece, Turkey and Italy and the children play of the fairy tale which was written by Alexandros Adamopoulos in Greece were analyzed according to Propp's method. After the comparative analysis of both the fairy tales and the play, it was deduced that Propp's method for fairy tales is also appropriate for the play. As a conclusion, it was thought that this kind of analysis of a play will be beneficial for the play studies.