Yapı ürünleri seçim yönteminde ürün bilgilerinin yapı biyolojisi açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 47023
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE BALANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET : Kullanıcılar (çoğunlukla yapıyı kullanan olması nedeniyle insanlar), eylemlerini gerçekleştirebilmek ve gereksinmelerini karşılamak amacı ile doğal çevreyi değiştirerek yapma çevreleri (yapıları) yarat maktadır. insanın en temel gereksinimi, yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesidir. Yapı ürünleri, çeşitli işlemler ve yapay süreçler sonucunda, üre tim sürecinde yeniden biçimlendirilerek ya da birleştirilerek, fiziksel boyutu ile yapıyı oluştururlar. Yapı, karşılaması gerekli kullanıcı gereksinmelerini kendisini oluşturan ürünlerin nitelikleri ile karşılar. Yapı ürünlerinin tür ve niteliklerinde zaman içinde görülen geişmeler ürün seçim işleminde, karar verici konumundaki tasarımcıya önemli sorumluluklar yüklemiştir. Tasarımcı ürün seçim işleminde, kullanıcı gereksinmeleri, çevresel etmenler, yapı ürünleri arasında kurulması gerekli ilişkiyi doğru ve amaçlarına uygun bir biçimde kurmak ve bir“ürün seçim yöntemi”ni uygulamak zorundadır. Uygulanacak“ürün seçim yöntemi”ise kullanıma sunulmuş tüm yapı ürünlerini, bu ürünlerin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin, fiziksel, kimyasal, teknolojik ve parasal niteliklerinin bilinmesini gerektirir. Ülkemizde, yapı ürünlerinin tür ve nitelikleri giderek artmakta dır. Ancak kullanıma sunulan yapı ürünlerinin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin değerlendirildiği ve sonuçlarının, uygulamada, seçim işlemine aktarıldığı bir çalışma yapılmamıştır. Dolayısıyla tasarımcıya seçimde yol gösterecek, doğru ürün bilgilerini içeren, yararlanılması kolay, güvenilir bir kaynak bulunmamaktadır. Sonuçta; yetersiz, güvenilirliği kesin olmayan ve sağlık açısın dan değerlendirilmeyen ürün bilgileri ile yapılan seçim işlemi ile yapı, amacına uygun bir biçimde tasarlanamamakta, kullanıcıya sağlıklı bir ortam sunmak yerine, kullanıcı sağlığını tehdit eden ortamlar yaratılmaktadır.Bu araştırma, sağlık açısından risk taşıyan yapı ürünlerinin yapı biyolojisi açısından değerlendirilmesinin, ürün seçim sistemindeki öne mini vurgulamak ve tasarımcılara ürün seçim yönteminde yol gösterecek bir kaynak oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonunda sağlık açısından risk taşıyan yapı ürünlerinin yapı biyolojisi açısından değerlendirildiği bir yöntem bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : User (human in general because there are those using the buil dings) with the purpose to realize their actions and meet their demands, by changing the environment. The most fundamental need of the human is to continue life in a health way. Building materials form with their physical dimensions the buil ding as the result of various operations and artificial procedures, by new shaping or joining in the production process. Buildings meet their user needs to be met with the quality of products, forming it. Developments which are seen in the sort and quality of building products within time, has loaded considirable responsibilities to the designer being in the position to decide, in the procedure of product selection. The designer is beable to astablish the necessary relation between user demands, environmental elements, building products correct and suitable and to apply a method of product selection. And concerning the product selection method to be applied, all products offered for use, negative influence of these product on health, their physical, chemical, technological and money properties should be known. The sort and quality of building products is steady increasing in our country. However, no study was undertaken with regard to the evaluation of negative influence of building porducts on health and their application to the procedure of selection. Therefore, there isn't aneasy to use reliable source to act as guide for the designer in the selection, including the correct produc information. As the result with the procedure of selection, which is insuffi cient, not definitely raliableand product information which is not evaluated with respect to health, the building may not be designed suitable, instead of presenting a healthy condition to the user, condi tions which threaten the health of user are created.This research has been made in order to form a source to guide designers in selecting materials and to emphasize the importance of health risky materials evaluated with respect to building biology. At the end of the research a method exists which evaluates the health risky materials with respect to building biology.