İlkokullarda çocukların katılım hakkının gerçekleşme düzeyi: Bir durum araştırması
The level of realisation of childeren's participation rights in primary school: A case study
  1. Tez No: 470254
  2. Yazar: AHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çocuk hakları açısından yüksek nitelikte olan bir ilkokulda çocukların katılım hakkının gerçekleĢtirilme düzeyinin incelenmesinin amaçlandığı çalıĢma, durum araĢtırması olarak desenlenmiĢtir. AraĢtırmanın çalıĢma grubu Sivas Kangal‟da bulunan 9 ilkokul arasından amaçlı örnekleme yöntemlerinden kritik durum örneklemesi ile oluĢturulmuĢtur. AraĢtırmada veriler gözlem, görüĢme ve doküman analizi yöntemleriyle elde edilmiĢtir. AraĢtırma verilerin analizinde iki aĢamalı bir süreç izlenmiĢtir. Birinci aĢamada oluĢturulan veri seti çocukların katılım hakkı açısından içerik analizi yapılarak çözümlenmiĢtir. Bu aĢamada okulda çocukların karar ve planlama sürecine katılımının sağlandığı durumlar belirlenmiĢtir. Ġkinci aĢamada ise belirlenen bu durumlarda çocukların katılım hakkının gerçekleĢme düzeyini belirleyebilmek için betimsel analiz yapılmıĢtır. AraĢtırma kapsamında, incelenen okulda çocukların katılım hakkı gerçekleĢme düzeyi ile ilgili üçü yasal düzenlemeler kaynaklı olmak üzere 15 farklı düzenleme belirlenmiĢtir. Yasal düzenlemelerden kaynaklı sosyal etkinlikler düzenleme kuruluna ve rehberlik komisyonuna çocukların katılımının sağlanamadığı; okul öğrenci meclisine ise çocukların katılımının sağlandığı ancak çocukların karar süreçlerine doğrudan katılımlarının sağlanmadığı saptanmıĢtır. Ayrıca, yasal düzenlemeler dıĢında kalan durumlarda çocukların katılım hakkının gerçekleĢme düzeyinin sınıf bazlı olarak değiĢtiği belirlenmiĢtir. Aynı zamanda, okul düzeyinde planlama ve karar sürecine çocukların katılımın sınıf düzeyindeki uygulamalara göre daha sınırlı olduğu gözlenmiĢtir. AraĢtırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda okullarda çocuk katılımın etkin olarak sağlanabilmesi için okul müdürleri ve öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmesi, okul düzeyinde çocukların karar ve planlama süreçlerine katılımlarının sağlayıcı çalıĢmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research in which an examination of the level of children‟s right to participation in a high quality primary school was aimed is a case study. Study group of this research was created fromamong 9 primary schools in Sivas, Kangal viacritical case study sampling which is one of the purposivesample method. There search data was collected with observations, interviews and document analysis. A two-step process was followed in the analysis of the data. In the first step, the data set was analyzed by content analysis in terms of childrens‟ right to participation and the cases where children are involved in the decision-making and planning processes. Descriptive analysis was performed to determine their level of participation in the second step. 15 different arrangementsrelated to the childrens‟ right to participation has been identified in the shools. These were determined that the participation of children in the guidance committee and social events organizing committee could not be achieved becasuse of legal regulations. Besides that, the participation of children to the school student council was provided but their participation in decision making process was not. Inaddition, realization level of children‟s right to participation has been changed depend on classroom in cases outside legal regulations. Their participation in the school-level planning and decision processes were more limited than classroom-level activities as well. In-service training for headmasters and teachers, performing school-level works to provide participation of children in decision and planning processes can be suggested depend on the results from this research