Sosyal medya kullanıcı deneyimlerinin satın alma davranışları ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationships between social media user experiences and purchasing behaviors
- Tez No: 470270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez projesi; sosyal medya kullanıcı deneyimlerini belirlemek, bu deneyimler ile kullanıcıların sosyal medya üzerinden tüketime yönelik gerçekleştirdikleri davranışlar, satın alma öncesi ve sonrası sosyal medya davranışları ve sosyal medya kullanımına yönelik tatmin ve bağlılık duyguları arasındaki olası ilişkileri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amacı karşılayabilmek için nicel araştırma yöntemi esas alınmıştır. Alanyazında daha önceden geçerliliği ve güvenirliği sınanmış, amaca yönelik ölçeklerden yararlanılarak oluşturulmuş bir anketle kolayda örnekleme yönteminden yararlanarak Adana ve Aksaray'da yaşayan 663 sosyal medya kullanıcısından veri toplanmıştır. Toplanan veriler, betimsel istatistiklerin yanında, bağımsız örneklem t testi, ANOVA, MANOVA, Pearson Korelasyon ve standart çoklu regresyon testlerinden yararlanarak analiz edilmiştir. Bu tez projesinden elde edilen bulgular, sosyal medya kullanıcı deneyimleri ile tüketime yönelik genel sosyal medya kullanıcı davranışları, satın alım öncesi ve sonrası sosyal medya tüketici davranışları, sosyal medyaya yönelik tatmin ve bağlılık duyguları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca bu değişkenlerin belli tüketici özelliklerine göre de farklılaştığı elde edilen sonuçlar arasındadır. Elde edilen bulgular, tüketime yönelik genel sosyal medya kullanıcı davranışında, sosyal medya tatmininde ve bağlılığında merak/sürpriz/macera deneyimlerinin öne çıktığını göstermiştir. Diğer taraftan katılımcıların satın alma öncesindeki sosyal medya tüketici davranışlarında öğrenme deneyimleri öncelikli olurken; satın alma sonrası tüketici davranışları açısından nostalji deneyimlerinin öncelikli olduğu da bu araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu tez projesinden elde edilen sonuçların gerek uygulamaya gerekse kavramsal olarak ilgili alanyazına katkı sağlayacağı bir nitelik taşıdığı düşünülmektedir. Özellikle sosyal medya deneyimlerine yönelik bir farkındalığın sağlanması açısından bu çalışmanın önemli ipuçları içerdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis project was conducted to determine the social media user experiences, and to examine the possible relationships between these experiences and consumers' consumption behaviors through social media, social media behaviors about pre-purchase and after purchase and satisfaction and loyalty towards social media use. In order to meet these goal, quantitative research method based on. Data was collected by means of a questionnaire created using scales validity and reliability tested in literature previously and for the purpose from 663 social media users living in Adana and Aksaray through convenience sampling methods. The data were analyzed by SPSS statistical software program through the descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), multivariate analysis of variance (MANOVA), the correlation analysis, and Standard Multiple Regression analysis. Findings from this thesis project indicated that there are statistically significant relationships between social media user experiences and general social media user behaviors towards consumption, social media consumer behaviors before and after purchasing, satisfaction and loyalty towards social media. In addition, these variables are also differ with regard to certain consumer characteristics. Findings have shown that wonder / surprise / adventure experiences come to the forefront in terms of general social media user behaviors towards consumption and satisfaction and loyalty towards social media. On the other hand, while learning experiences have the precedence in terms of social media consumer behaviors before purchasing, it is also the result of this research that nostalgia experiences are the priorities in terms of consumer behavior after purchase. It is thought that the results obtained from this thesis project are important for practice and the literatüre. Especially, this study contains important clues associated with providing an awareness of social media experiences.