Örgütsel adalet ve örgütsel özdeşleşmenin ihbar davranışına etkisi: Mersin ilinde bir araştırma
The effects of organizational justice and organizational identification the whistleblowing: A research on Mersin
  1. Tez No: 470287
  2. Yazar: KÜBRA GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel adalet ve örgütsel özdeşleşmenin, ihbar davranışı üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla örgütsel adaletin boyutları dağıtım, etkileşim ve işlem olacak şekilde üç; ihbar davranışının alt boyutları iç, dış ve hareketsizlik/sessizlik olacak şekilde üç boyutta ele alınmıştır. Araştırma amacıyla, çalışmanın verileri Mersin Serbest Bölgesi'nde tekstil sektöründe faaliyet gösteren 278 çalışana sahip bir işletmeden elde edilmiştir. Elde edilen veriler, hazırlanan hipotezleri test edebilmek için Anova, korelasyon, regresyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel özdeşleşmenin, ihbar davranışını etkilediği fakat örgütsel adaletin ihbar davranışını dış ve iç boyutlarının pozitif yönde etkilediği fakat örgütsel adaletin ihbar davranışını hareketsizlik/sessizlik boyutunu açıklamayadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was determined as organizational justice and organizational identification, and its effect on whistleblowing. To this end, the dimensions of organizational justice are three in distribution, interaction and transaction; The sub-dimensions of the informing behaviors were discussed in three dimensions as internal, external and inactivity / silence. For research purposes, the data of the study were obtained from an enterprise with 278 employees operating in the textile sector in Mersin Free Zone. The obtained data were analyzed using Anova, correlation, regression analyzes to test hypotheses prepared. According to the results of the research, the organizational identification affects the notifying behavior but the external and internal dimensions of the notifying behavior of the organizational justice affects positively but the organizational justice does not explain the inaction / silence dimension of the notifying behavior of the organizational justice.