Nepotizm ve psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizme etkisi: Aksaray OSB'de bir uygulama
The impact of nepotism and psychological contract breach on organizational cynicism: A study in OİZ
  1. Tez No: 470286
  2. Yazar: GÖZDE SUNMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın ana amacı; nepotizm ve psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizme etkisinin olup olmadığının belirlemek ve değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Aksaray ilinde OSB' de imalat sanayiinde faaliyet gösteren üç farklı aile işletmesinin bünyesindeki 394 çalışana anket uygulaması yapılarak gerekli veriler toplanmıştır. Edinilen veriler, araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanan ana hipotezleri ve bu ana hipotezlere bağlı geliştirilen alt hipotezlerin test edebilmek amacıyla Anova, korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizmin“duyuşsal ve davranışsal”boyutlarını anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, nepotizmin“işlem ve işe alma sürecinde kayırmacılık”boyutunun ise, örgütsel sinizmin“bilişsel, duyuşsal ve davranışsal”boyutlarını anlamlı ve pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; to determine whether the nepotism and breach of psychological contracts is the organizational cynicism effect and to determine the relation between the variables. In line with this aim, 394 employees of the three different family businesses operating in the manufacturing industry in the OIZ in Aksaray were surveyed and necessary data were collected. The data obtained were evaluated using Anova's correlation and regression analysis to test the main hypotheses prepared for the purpose of the research and the sub-hypotheses developed due to these main hypotheses. According to findings of the research, psychological contract breach has a positive effect on the cognitive, emotional and behavioral dimensions of organizational cynicism, nepotism“process and recruitment process favoritism”dimension, organizational cynicism has reached the conclusion that“ cognitive, emotional and behavioral ”dimensions have a positive and positive effect.