Meşrutiyet Döneminde bir mizah gazetesi: Geveze Gazetesi
A Humor magazine during the Constitutional Period: Geveze Magazine
- Tez No: 470293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında Osmanlı'nın son döneminde aktif bir şekilde oluşma yoluna giden gazete ve önceleri gazete eki olarak akabinde de ayrı ayrı bir dergi niteliği taşıyan mizah dergilerine değinilmiştir. Mizah basını, Osmanlı coğrafyasında var olan taşlama, Nasreddin Hoca Fıkraları, Hacivat Karagöz gibi ortaoyunlarının daha yazınsal bir şekli olmasından kaynaklı ciddi yapıda halk tarafından sevilmiş eserler ortaya konulmuştur. Siyasi yönden de ciddi manada devleti, devletin yaptıklarını eleştiren bir yanı olan bu dergiler kimi zaman kapatılma kararları ile karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmada Geveze Gazetesi'nin yapısı, içeriklerini, çıkış yaptığı yıllardaki ülkede nelere başkaldırının olduğunu, hangi konularda karikatür çizimlerinin yapıldığı anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the newspaper which went to the way of becoming active in the last period of the Ottoman Empire, and the humor magazines which carried the character of a magazine separately as a newspaper article before the beginning were mentioned. The humor press, the grinding that exists in the Ottoman geography, Nasreddin Hodja Fıkraları, Hacivat Karagöz have been presented with works loved by the public because of the more literary form of middle games. These magazines, which criticize the state and the state in the serious way in the political direction, are sometimes confronted with decisions to be closed down. In this work, it will be told which cartoon drawings were made about the structure, content, contents of the magical humor magazine, what was rebellion in the country in the year of departure.