Hulefâ-i Râşidîn Döneminde ekonomik değişme ve toplumsal etkileri
Economic change and social effects during the Rashidun Caliphs Period
- Tez No: 470294
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAÜDDİN VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hulefâ-i Râşidîn dönemi İslam toplumunun ekonomik anlamda oldukça güçlendiği bir dönemdir. Bu ekonomik güçlenmenin temelinde ise dönemin fetih hareketleri belirleyici bir etkiye sahiptir. Bu ekonomik güçlenmenin; ülkenin kalkınması, imar ve iskânı ve insanların refah içinde yaşaması gibi olumlu etkileri yanında bir takım olumsuz etkileri de olmuştur. Ne yazık ki her toplumda olduğu gibi o günkü İslam toplumunda da bu zenginleşme bir takım fitne ve fesat hareketlerine sahne olmuştur. Bu fitne ve fesat hareketi ise, zenginleşen İslam toplumunda siyâsi, ideolojik ve kabîlevî bir takım etkenler altına gizlenmesine rağmen temelini ekonomik nedenlerin oluşturduğuna inandığımız bir harekettir. Hz. Ebûbekir döneminin hem kısa sürmesi hem de Hz. Peygamber'in yaşamına yakın bir dönem olması, Hz. Ömer'in ise adaletli ve dirayetli yönetimi sayesinde bu iki dönemde kayda değer bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Özellikle Hz. Osman dönemine gelindiği zaman, bir anda zenginleşen bazı kabileler ve şahıslar bu zenginliğin sorumluluğunu taşıyamaz hale gelip de dünyevileşme hareketleri baş gösterince Ebû Zer gibi şahıslar ortaya çıkıp İslam ümmetini uyarı görevini üstlenmeye çalışmışlardır. Hz. Ali dönemi ise artık iplerin iyice koptuğu, İslam ümmeti arasında fiilen ve fikren çatışmaların yaşandığı bir dönem olmuştur.
Özet (Çeviri)
The era of Rashidun Caliphs is the time when the İslamic soceity has become very strong economically.This economic empoverment has both negative effects and the positive effect such as the development of the country, the development and the housing and the peopel's giving in prosperity. However as in every society especially in this day's İslamic society, this enrichment is a set of acts of corruption and mischief. This movement of corruption and mischief is an act we believe, which is based on economic reasons, although political, ideological and tribal elements are hidden in the enriched islamic society. The period of Hz. Ebûbekir whose period both is short and close to the life of prophet Muhammed and also thanks to the justice and honest administration of Hz. Ömer any significant negativity wasn't suffered in these two periods. İn the period of Hz. Ali, there has been a time when thorns were severed between the İslamic ummah and the actual and supposed conflict. Espicially when it came to the Hz. Osman period, some of the tribes and individuals who were suddenly become rich couldn't carry out the responsibilites of this richness and the movements of profanation was arisen. The people like Ebû Zer appeared who tried to undertake the duty of warning the İslamic ummah.