İktisatta 'Yeni' heterodoks gelişmeler
'New' heterodox developments in economics
  1. Tez No: 470308
  2. Yazar: EZGİ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İktisat biliminde mevcut teorilerin reel iktisat dünyası açıklamakta yetersiz kalmasının sonucunda iktisatçılar ya da çalışma alanı iktisat olmayan uzmanlar da bu duruma çözüm bulmak için çalışmışlardır. İktisatta teorik ile reel dünya arasındaki bu farklılık iktisat biliminin değişim geçirmesine yol açmıştır. Bu değişim diğer bilimlerin özellikle de fen bilimlerinin etkisi altında kalarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucu olarak iktisat bilimi geleneksel ve yeni iktisat olarak ayrılmıştır. Çalışmada eski iktisat kavramı kullnılmaktan kaçınılmış yerine gelenekesel iktisat, standart iktisat terimleri kullanılmıştır. Eski iktisat tabirinin kullanılmama nedeni ise uzun yıllar iktisatta geçerli olan rasyonellik, denge, homoeconomicus gibi iktisadın yerleşik kavramlarının özel şartlar altında geçerli olmasıdır. İktisat biliminde yaşanan bu değişim geçmişi tamamen redderek gerçekleşmemiştir. Bundan dolayı eski iktisat yerine standart iktisat ya da geleneksel iktisat kavramları daha uygun tabirlerdir. Yeni iktisat alanlarında diğer bilimlerin yoğun etkisini bu bilimlerdeki kavramların iktisatta doğrudan kullanılmasıyla anlaşılmaktadır. İktisatta yaşanan bu değişimlerle birlikte Ortodoks- Heterodoks iktisat ayrımına ilave olarak geleneksel ve yeni Heterodoks iktisat ayrımı eklenmiştir. Çalışmada yeni heteredoks iktisatta öne çıkan alanlar diğer bilimlerdeki gelişmeler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the inadequacy of explaining the current theories of economics in economics, economists or non-economists working in the field have tried to find solutions to this problem. This difference between the theoretical and the real world in economics has led to a change in the science of economics. This change has taken place under the influence of other sciences, especially science. As a result, economics is divided into traditional and new economics. In the study, instead of using the old concept of economy, traditional economic terms and standard economic terms were used instead. The reason why the old economics term is not used is that the dominant concepts of economics such as rationality, equilibrium and homoeconomicus, which are valid in economics for many years, are valid under special conditions. This change in the science of economics has not been completely realized in the past. Therefore, instead of the old economy, the concepts of standard economics or traditional economics are more appropriate terms. The intense influence of other sciences in the new economic spheres is understood by the direct use of the concepts in these sciences in economics. Along with these changes in economics, in addition to Orthodox-Heterodox economics, traditional and new Heterodox economics have been added. The areas of emphasis in the study of new heterodox economics have been examined in the light of developments in other sciences.