Okul öncesi öğrencilerinin müziksel becerileri ve uygulanan müzik eğitim-öğretiminin incelenmesi
Musical skills of pre-school students and investigation of the implemented music education-teaching
  1. Tez No: 470307
  2. Yazar: SERCAN YUSUF ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. SERPİL MURTEZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Müziğin insan hayatına kazandırdıkları ve gelişimine sağladığı katkıları bir gerçektir. Müziğin özellikle okul öncesi eğitimindeki rolü çok önemlidir. Öğrencilerin müziksel becerilerini geliştirmede eğitimcinin davranışları, yeterlilikleri, öğrenciye yaklaşımları, bilgi seviyesi, tecrübesi, kullandığı yöntemi, yaklaşımı; okul öncesi eğitim veren kurumların konumu, eğitim için gerekli yeterlilikleri ve materyalleri çok önemlidir. Okul öncesi öğrencilerinin müziksel becerilerinin gelişmesi müzik eğitimin de farklı yöntem ve yaklaşımlar kullanılarak daha kolaylaştığı ve eğlenceli hâle geldiği günümüzde kabul görmektedir. Öğrenciler bu yöntemler uygulanarak çalıştırıldığında ritim yeteneklerinin, dinleme, algılama, ayırt etme, taklit etme, şarkı söyleme, önder olma, canlandırma ve yaratıcı yeteneklerinin geliştiği görülmüştür Bunlarla beraber bilişsel, sosyal, yaratıcı, duygusal ve dil gelişiminin de etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmamızda okul öncesi eğitim çocuklarında müziğin etkisi uygulamalı olarak gerçekleştirilmiş ve olumlu sonuçlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a fact that music has contributed to human life and its development. Especially the role of music in the preschool education is very important. The behaviors, qualifications, student approaches, level of knowledge, experience, methodology and approach of the educator in improving the musical skills of the students; and the position of pre-primary education institutions, the qualifications required for education and materials are very important. The development of the musical skills of pre-school students is now accepted to be more easier and enjoyable with the usage of different methods and approaches. It was seen that rhythm skills, listening, perception, discrimination, imitation, singing, leadership, animation and creative abilities improved when these methods were applied. Cognitive, social, creative, emotional and language development have also been found to be effective. In this study, the effect of the music was practically applied in pre-school students and positive results were determined.