Almanya'daki Türkiye kökenli göçmenlerde, göçmen kimliği'nin inşasında Alman imgesi
The role of german image in the formation of the migrant identity among Turkey originated immigrants living in Germany
- Tez No: 470313
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir kimlikler yumağı olarak yaşayan ve birden fazla kimliği aynı zamanda taşıyan birey, elbette ki, ister göç ve göçmenlik kavramlarının birincil aktörü konumunda olsun, ister bundan etkilenen bir aktör konumunda bulunsun, yaşamı boyunca taşımakta olduğu kimliklerin inşasında göç ve göçmenlik kavramlarının etkileşiminden uzaklaşamamaktadır. Birey kendini tanımlama ihtiyacının bir sonucu olarak giriştiği, kimliğini inşa etme sürecinde, yani beni inşa etme sürecinde, öteki kavramına ihtiyaç duyar ve ben bu öteki kavramı üzerinden şekillenir. Bu yüzden de beni yani kimliği inşa etmenin biricik öncülü ötekiyi inşa etmekten geçmektedir. Bu bağlamda, Carl Schmitt'in geliştirdiği dost ve düşman kavramları çalışmanın teorik altyapısını oluşturarak; ben ve öteki kavramlarına uyarlanmıştır. Çalışma içerisinde Almanya'daki Türkiye kökenli göçmenlerin kimlik inşası süreçlerinde, göçü kabul eden ülkede yerli olan Almanların nasıl bir imge içeresinde var olduklarını incelenmiştir. Öteki olarak konumlandırılan Almanların göçmen kimliğinde nasıl bir imge oluşturduğunun incelenmesiyle Hem Almanya ile hem Türkiye ile sosyal, ekonomik ve siyasal bağları bulanan göçmenlerin, inşa ettikleri kimliklerin bu bağları nasıl etkilediklerinin tespitinin yapılması temellenmektedir. Bu kapsamda 114 kişi ile anket çalışması gerçekleştirilmiş ve 11 kişi ile yüz yüze mülakat yapılmıştır. Buna ilaveten iki adet odak grup çalışması yapılmıştır. Göçmen kimliği içerisinde Alman imgesi, üç temel farklılık üzerinden kurgulanmaktadır. Bunlar; etnik farklılık, dinsel farklılık ve kültürel farklılıklardır. Öyle ki, Alman toplumuyla yaşanabilecek kültürel benzeşmeyi, kendi kimliklerini kaybetme olarak görmektedirler. Bu yüzden de, Alman toplumuyla yaşadıkları dinsel, etnik ve kültürel farklılıkları ön plana çıkararak, kendi kimliklerini bu farklılıklar üzerinden oluşturmakta ve kendilerini birinci nesil gibi kabul etmektedirler. Bu sebeplerden ötürü de, göçmen kimliği etnik, dinsel ve kültürel olarak, Schmitt'in dost ve düşman kavramlarına uygun olarak, kesin çizgilerle ve somut karşılaştırmalarla desteklenen bir öteki olarak, Alman imgesini barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
daha sonra dolduruThe individual who lives by carrying more than one identity at the same time cannot, of course, move away from the interaction of the concept of immigration in the construction of the identity he or she is carrying throughout their life, either as the primary actor of immigration, or as an actor influenced by it. The individual needs the concept of“other”in the process of constructing the identity of the self, which is the result of the need for self-identification, that is, in the process of constructing“I”, and“I”is shaped by this“other”concept. That is why the sole predecessor of“me”, that is to construct identity, is to construct the“other”. However the process of constructing this“other”undergoes changes, both on an individual and collective basis, depending on the specific conditions. In this context, the concepts of“friend”and“enemy”developed by Carl Schmitt has been adapted as“I”and“the other”in the theoretical background of the study .The study examines the image of Germans who are native to migration-receiving country in the processes of constructing identity of Turkey originated immigrants in Germany. By examining the image Germans, as“the other”, have formed in the immigrant identity; it has been determined how immigrants, who have social, economic and political ties with Germany and Turkey, influence these ties with the identities they build. In this context, a survey was conducted with 114 people and face-to-face interviews with 11 people. In addition, two focus group studies were conducted. Besides the“German image”within the immigrant identity is framed on three main differences. These are ethnic differences, religious differences and cultural differences. So much so that they regard the cultural analogy that can be experienced with German society as losing their identity. Thus, they make their own identities based on these differences and recognize themselves as the first generation by emphasizing the religious, ethnic and cultural differences they have experienced with the German society. For these reasons, the immigrant identity ethnically, religiously and culturally holds the German image as an“other”, supported by certain lines and concrete comparisons, in accordance with Schmitt's concepts of“friend”and“enemy”.