İktisadi kalkınma, hava kirliliği ve sağlık ilişkisi: Panel veri analizi
The relationship among economic development, air-pollution, and health: Panel data analysis
  1. Tez No: 470314
  2. Yazar: JANBERK OKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUNA DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Econometrics, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
20. yüzyılın ilk yarısında ülkelerin hızla sanayileşmesi, endüstriyel üretimin artması ve genişlemesi bunun yanı sıra artan kentleşme oranları iktisadi kalkınma ve gelişmenin göstergesidir. Fakat artan sanayileşme ve kentleşme ile birlikte negatif dışsallık olarak hava kirliliği de artmıştır. İktisadi kalkınma ve gelişme süreci çevresel bozulmaya neden olmuştur. Çevresel bozulma olarak hava, su ve gürültü kirliliği, ormansızlaşma ele alınabilir. Çalışma boyunca çevresel bozulma hava kirliliği altında incelenecektir. Çalışmada, iktisadi kalkınma daha dar anlamda iktisadi büyüme olarak ele alınmış ve hava kirliliği ile ilişkisi Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi ile test edilmiştir. Hava kirliliği ve sağlık ilişkisi ise, epidemiyolojik çalışmalar sonucunda öngörülen hastalıklar, hava kirliliği verileri ve açıklayıcı değişkenler ile test edilmiştir. Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi öngörülerine uygun olarak, hava kirliliği değişkenleri ile GSYİH arasında“ters-U”ilişkisi olduğu görülmüştür. Hava kirliliğinin sağlık üzerine etkileri incelendiğinde, sadece kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşanan ölümler istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar sunmaktadır. Hava kirliliğinin yarattığı sağlık etkilerinin boyutlarını anlamak için araştırmaların artırılması ve daha sağlıklı verilerin incelemesi gerektiği epidemiyolojik çalışmalarda da sıklıkla söylenmektedir. Bu çalışmada, 1995-2014 dönemleri itibariyle OECD ülkelerine ait veriler kullanılmıştır. İktisadi büyüme ve hava kirliliği ilişkisi ile hava kirliliği ve sağlık ilişkisi iki farklı ekonometrik model ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first half of the 20th century, the rapid industrialization of countries, the increase and the expansion in industrial production, and therefore the increase in urbanization rates, are the indicators of economic progress and development. However, as a negative externality air pollution has risen with the expanding industrialization and urbanization. Thus economic growth and development have ingenerated environmental degradation. Air, water, and noise pollution together with deforestation can be addressed as exemplifications of environmental degradation. This study focuses on air pollution as a sample of the aforementioned challenge. In the study, economic growth has specifically been approached as economic development and its relation with air pollution has been tested by Environmental Kuznets Curve. The relationship between air pollution and health has been examined in the light of anticipated diseases by epidemiological studies, air pollution data, and explanatory variables. In accordance with Environmental Kuznets Curve Hypothesis, the inverted-U relationship has been detected between air pollution variables and GDP. When health effects of air pollution are examined, only the deaths resulting from cardiovascular diseases have presented statistically plausible conclusions. In the archive of the epidemiological studies it is frequently maintained that researches must be increased with the analysis of sounder data in order to comprehend the health effects of air pollution. Throughout this study the data pertaining to OECD countries between the years of 1995 and 2014 have been drawn upon. The connection between economic growth and air pollution and that of air pollution and health have been investigated through two distinct econometric models.