Ziya Gökalp'in ahlak felsefesi
Zi̇ya Gökalp's moral philosophy
- Tez No: 470331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez Osmanlı devletinin son dönem önemli düşünürlerinden Ziya Gökalp'in ahlak felsefesini incelemek amacıyla yazılmıştır. Gökalp'in Felsefe Dersleri isimli eseri temel kaynak olarak kullanılmakla birlikte diğer tüm eserlerindeki ahlak ile ilgili düşünceler de dikkate alınarak Gökalp'in“Toplumcu Ahlak”ismiyle ortaya koyduğu ahlak felsefesinin teorik temelleri ve pratik uygulamaları kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda, ahlak felsefesinin felsefi temeli, meşruiyeti, değerlerin subjektivitesi, ahlak felsefesinde yöntem sorunu gibi tartışmaların yanısıra; ahlakın, din, metafizik, Batı medeniyeti, hak, vicdan ve yaptırım ile ilişkilerinin neler olduğu tartışılmış ve Gökalp'in toplumcu ahlaka dair tartışmaları ele alınmıştır. Ayrıca Gökalp'in bireysel, toplumsal, ailevi ve milli ahlak vazifeleri ile ilgili düşünceleri de ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was written to examine moral philosophy of Ziya Gökalp, one of the most important scholars of late Ottoman state. Gökalp's ethics which is called as“Socialist Ethics”has been tried to discussed in a comprehensive and detailed way by using Gökalp's Felsefe Dersleri (The Philosophy Lectures) as the main source and also taking into account Gökalp's all other writings on ethics. In this work, philosophical foundations of morality, legitimacy of moral philosophy, subjectivity of values, the methodology problem of ethics and also the relevances between morality and religion, morality and metaphyics, morality and Western Civilazation, morality and right, morality and conscience, morality and sanction have been discussed. Besides, Gökalp's thoughts on individual moral duties, social duties, family and national duties have been examined in detail.