İlkokul döneminde anne baba tutumlarının öğrenci başarısına etkisi Esenler ilçesi örneği
Parental attitudes affects on elementary school students success Esenler example
  1. Tez No: 470332
  2. Yazar: AHMET OKUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, ilkokul öğrenciler arasında oluşan başarı farklılıklarının ana etmeninin ebeveyn tutumları olduğu savından yola çıkarak hazırlanmıştır. Başarı beklentisinin gerçekleşme sürecinde, öğrenciler arasında başarı farklılıklarının bulunması gayet doğal bir durumdur. Öğrenciler arasında doğuştan sahip olunan farklılıkların yanı sıra sosyo-ekonomik düzey, okul ortamı ve aile yapısı içerisinde maruz kalınan tutum türleri, bu başarı farklılıklarının oluşmasına sebep olabilir. Ekonomik şartlar ve sosyal yaşamın gayet kısıtlı olduğu köy ortamında yaşayan öğrenciler 2016, 2017 yıllarında yapılan ulusal sınavlarda Türkiye birincisi olarak maddi ve sosyal imkânları iyi olan öğrencilere göre daha başarılı olmuşlardır. Bu durum öğrenci başarısında olumlu anne baba tutumlarının diğer unsurlardan daha önemli olduğu fikrini desteklemektedir, çünkü aynı sonucu elde etmek amacı ile hareket eden olumlu ve olumsuz şartlara sahip öğrencilerin sahip oldukları ortak payda ebeveyn sahibi olmalarıdır. Ebeveyn tutumlarının öğrenci başarısı için ana unsur olduğu düşüncesinin sınanması amacı ile ilkokul çağında bulunan öğrencilere“Anne Baba Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Öğrencilerin ilkokul kademesinde kazandıkları eğitime bakış açısının ve çalışma ahlakının üst kademelere temel oluşturması ve ilkokul dönemi öğrencilerinin diğer kademelere göre daha edilgen olması bu çalışmada ilkokul öğrencilerinin tercih edilme sebebidir. Çalışma, öğrencilerin başarılılık durumlarının somutlaştırılması amacı ile sınav uygulamasının yapıldığı dördüncü sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Not ortalamaları temel alınarak 192 öğrenci, başarılı ve başarısız olmak üzere iki gruba ayrılmış ve uzman görüşü ile hazırlanmış 3'lü likert tipi anne baba tutum ölçeği uygulanmıştır. Ölçeğin güvenilirlik ve geçerlilik sonuçları olumlu çıkmıştır. Daha sonra Mann Whitney U test analizleri sonucuna başvurulmuştur. Analiz sonuçları başarılı ve başarısız öğrenciler arasında anne baba tutumları yönünden farklılıklar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the assumption that the major factor in the different levels of academic success among elementary school students is parental attitudes. It is a quite natural phenomenon that during the actualisation of success expectation processes there are differences in terms of success level among students. In addition to the inherent skills the socio-economic status, the school environment and the types of attitudes exposed in the family pattern may be the reasons of the differences at the success level of students. In 2016-2017 standardized national tests, students living in a village environment, where economic and social standards are really limited, ranked as more successful than the students whose economic and social statues are higher. This situation supports the fact that positive parental attitudes over student achievement is more important than other variables, as having parents is the only common point among these students who on the one hand have the same goal, and on the other hand have different life conditions in terms of positivity and negativity. In order to test the idea that preliminary factor of student's success is the parental attitudes,“Parental Attitude Scale”was applied on elementary school students. For this study, elementary school students were preferred as the learning outcomes and gained competences of perception of education and work ethic at elementary school form the basis for following years of education, and as it is easier to shape elementary school students compared to the others. To reify, the study was applied on the 4th graders who are supposed to take tests. Based on their grade point averages, 192 students were divided into two groups as successful and unsuccessful. After that, 3-Point Likert type parental attitudes scale prepared with an expert opinion was implemented. The scale's results of validity and reliability were positive. Then, Mann Whitney U test results were performed. The results of the analysis indicated that in terms of parental attitudes there are some differences between the successful and unsuccessful students.