Dış politikaya güvenlik eksenli bakış: Güney Kore örneği (1945-2013)
Security oriented view of a foreign policy: South Korea case (1945-2013)
- Tez No: 470336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), iki büyük güç arasında başlayan ve sonradan Soğuk Savaş olarak anılacak mücadelenin ilk yıllarında kurulmuştur. Kore Yarımadasının Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında bölünmesi Kuzey'de Moskova'ya yakın komünist bir Kore'nin, Güneyde ise ABD destekli, Batı yanlısı anti-komünist bir Kore'nin doğmasına yol açmıştır. Soğuk Savaş boyunca iki farklı blok pek çok kez karşı karşıya gelmiş, ancak genel bir çatışma tarafların büyük yıkıma yol açabilecek bir savaşa evrilme potansiyeli taşıdığından gerçekleşmemiştir. Bu bağlamda Kore Savaşı, Soğuk Savaş boyunca taraflardan birinin doğrudan müdahil olduğu ilk sıcak çatışma olmuştur. Güney Kore, savaş sonrası ABD'nin komünizm ile mücadelesinde Asya kıtasında bir anlamda ileri karakol rolünü üstlenmiştir. 1960'lar itibariyle Güney Kore'nin ekonomik durumu ise ülkenin uluslararası sistemde görece önemsiz bir konumda kalmasına yol açtıysa da 30 yıl içerisinde yaşanan ekonomik dönüşüm ülkenin Kuzeydoğu Asya bölgesinde ve daha sonra Asya-Pasifikteki konumunu güçlendirmiştir. Soğuk Savaş dönemi boyunca ABD ittifak sistemi ve ideolojik görüşü ile uyumlu bir ilişki içerisinde olan Güney Kore, özellikle Vietnam Savaşı ertesinde ABD dış politikasındaki değişimlere bağlı olarak bu ülke ile diplomatik krizler yaşamış ve yine bu süreç içerisinde Kuzey Kore'nin yoğun tehditlerine maruz kalmıştır. Soğuk Savaşın bitmesinin ardından ABD ile süregelen ittifakın geleceği hususu ise önemli bir konu olmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemde başta ekonomik açıdan güçlenen komşusu Çin ile gelişen diplomatik ve ekonomik ilişkileri, ABD ittifak sistemi altında bulunmalarına rağmen politik anlamda sorunlarının bulunduğu Japonya ve ABD'nin Çin ile sürdürdüğü rekabet Güney Kore'nin dış politikada ikilemlerle karşılaşmasına yol açmıştır. Bu bağlamda Güney Kore'nin bir ABD-Çin mücadelesi dışında kalmaya çalışığ bir anlamda denge politikası gütmeye çalıştığı, Japonya ile ABD'ye rağmen hedeflenen diplomatik yakınlaşmayı gerçekleştiremediği hatta ilişkilerin Soğuk Savaş sonrasında daha da bozulduğu görülmektedir. Soğuk Savaşın bitmesi ile birlikte beka kaygısı içerisine giren Kuzey Kore'nin nükleer programını hızlandırması ve Çin'in nükleer kriz sürecindeki konumu Seul'ün Pekin ile yakınlaşmasını da sınırlamakta ve ABD ile olan ittifakının önemini korumasına neden olmuştur. Dolayısıyla Güney Kore açısından stratejik müttefik ilişkileri içerisinde bulunduğu ABD, ülkenin ulusal güvenliğinin temel unsuru özelliğini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
South Korea was founded during the beginning years of a conflict between two major powers which later be called as Cold War. The division of the Korean Peninsula between United States of America (USA) and Soviet Union caused an establishment of a communist regime in North of the peninsula and USA backed pro-Western state in South. During the Cold War two blocs challenged each other many times however a full scale war did not happen because of a risk of potential. In this context Korean War was the first combat based conflict that one of the major powers involved directly. After the war South Korea became a foothold for United States in Asia and played its role as an outpost. During the 1960's economic condition of South Korea made the country relatively unimportant ally for United States compared to other countries, yet transformation of South Korea based on economic development increased countries strategic role in Northeast Asia than in whole Pacific region. South Korea followed a foreign policy mostly to be in harmony with United States until the end of Vietnam War which caused major shifts in American foreign policy and created diplomatic crisis between Seul-Washington line. During these years South Korea perceived serious threats to her own survival from its northern neighbour and a new foreign policy initiative started as a result in the beginning of 1970's. In Post Cold War era South Korea via her developing capabilities established relations with her neighbour China but stuck in between her ally United States and her new partner which caused foreign policy dilemmas for her. Diplomatic relations with her quasi-ally Japan cause also trouble for South Korea in which both countries have alliance between United States. In this context it can be seen that South Korea's foreign policy during the post Cold War era has based on balancing diplomacy between USA and China, and unsuccessful efforts for achieving the aim of keeping good relations with Japan which got worse after the Cold War despite USA's binding role. Furthermore the end of Cold War caused a regime survival dilemma in North Korea which led to accelerate North Korea's nuclear program and China's traditional position for peninsular politics limits a possible Seul-Beijing cooperation. This limited cooperation caused for South Korea that the alliance with USA is stilL important and a main pillar for the country's national security.