Ak Parti Döneminde Türkiye- İsrail ilişkileri
Turkish- İsraeli relations under the Ak Party
  1. Tez No: 470338
  2. Yazar: SEDA GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türk dış politikasında İsrail ile ilişkiler önemli gündem maddelerinden birini oluşturmaktadır. Bu çalışma, Türkiye- İsrail arasında siyasi ve iktisadi alanlarda kurulan ilişkileri Ak Parti öncesi ve Ak Parti dönemi şeklinde bir ayrım yaparak ele almaktadır. Bu bağlamda tarafların gazete ve makalelere konu olan söylem ve eylemleri incelenirken gerçekçilik yaklaşımının güç ve ulusal çıkar kavramlarına başvurulmaktadır. Bu çalışmanın esas amacı, siyasi alanda kopma noktasına gelen ilişkilerin nasıl olup da iktisadi alanda devamlılığının gözetildiğini açıklamaktır. Nihayetinde Türkiye'nin İsrail politikalarının özünde varoluşsal kaygı olduğu ve ilişkilerin seyrine bahsi geçen ortak kaygının yön verdiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda tarafların güçlerini maksimize ederek uluslararası yapı içerisindeki yerlerini sağlamlaştırmak üzere siyasi söylemleri ile eylemleri arasında tutarsızlığı göze aldıkları görülmektedir. Bu çalışmayla Türkiye- İsrail arasında siyasi ve iktisadi alanlarda kurulan ilişkilerin seyrini öngören bir yol haritası ortaya konularak literatüre katkı sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the process of Turkish foreign policy towards Israel, which is a major issue on the agenda. In this regard, the study intends to mark out bilateral political and the economical relations in two periods: Before the AK Party and under the AK Party. Thus, the study utilized the political discourse and action which appeared in news and articles, in the light of theoretical perspectives regarding power and raison d'Etat of the realism. The aim of the study is to explain how the continuity of economical relations is able to be ensured in contrast to rupture in political relations. On the whole, existential anxiety is determined to be what mainly constitutes and formalizes Turkish foreign policy towards Israel. Accordingly, Turkish policy makers take the consequence of discrepancy among political discourse and action to maximize the power and strengthen the place of the state in the international system. This study aims to contribute to the field by setting a course for bilateral political and economical relations between Turkey and Israel.