Onkoloji ünitesinde tedavi gören hastaların birinci dereceden yakınlarında d tipi kişilik yapısı ile başa çıkma stratejisi arasındaki ilişkinin incelenmesi onkoloji Ünitesinde tedavi gören hastaların birinci dereceden yakınlarında D tipi kişilik yapısı ile başa çıkma stratejisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relationship between coping strategies and type D personality construct of first degree relatives of patients managed at Oncology Unit
- Tez No: 470356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
D tipi kişilik sürekli stres altında olan bireylerin kişilik yapısını ifade eden bir kavramdır. D tipi kişiler sürekli stres altında olduğundan, stresin olumsuz etkileri bu kişilerde daha fazla görülmektedir. Bu araştırmada, onkoloji ünitesine tedavi görmekte olan hastaların birinci dereceden yakınlarının D tipi kişilik yapısı ile başa çıkma stratejisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bu çerçevede, Sağlık Bakanlığına Bağlı Beykoz Devlet Hastanesinin onkoloji ünitesinde tedavi görmekte olan hastaların yakınları (n=107) üzerinde demografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Stresle Başa Çıkma Ölçeği (COPE) ve D-Tipi Kişilik Ölçeği (DS14) içeren anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek, onkoloji hastalarının yakınlarının D tipi kişilik özellikleri ile başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre onkoloji hastalarında D Tipi kişilik özellikleri ortalama düzeyin çok altındadır. BDÖ ortalamalarına göre onkoloji hasta yakınlarında hafif depresyon görülmektedir. Araştırma bulgularına göre D Tipi kişilik özellikleri katılımcıların demografik özelliklerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemektedir (p>0,05). Yine katılımcıların depresyon düzeyleri de katılımcıların demografik özelliklerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemektedir (p>0,05). Başa çıkma stratejileri genel olarak ortalama düzeydedir. Başa çıkma stratejileri demografik özelliklere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Type D personality is a term expressing personality structure of individuals under continuous stress. Since type D persons are under continuous stress, negative effects of stress are more seen in these individuals. In this research, it is aimed to examine relationship between type D personality structure and coping strategies of individuals who are primary relatives of cancer patients managed in the oncology units. In this respect, patients taking medical treatment at Beykoz Public Hospital of Health Ministry (n=107) were subjected to a survey including demographic form, Beck Depression Scale (BDS), Coping Strategies Scale (COPE) and Type D Personality Scale (DS14). Gathered data were analyzed and relationship between type D personality and coping strategies of oncology patient relatives were evaluated. According to results of the study, type D personality levels of participants were under mean values. According to BDS means, participants have mild depression levels. Results of findings showed that there were not statistically significant differences between type D personality of participants based on demographic properties (p>0,05). Similarly, depression levels of participants did not showed statistically significant differences based on demographic properties. Coping strategy levels were mild point in general. Coping strategies did not show statistically significant differences based on demographic properties of participants (p>0,05).