8-12 yaş grubu sokakta çalışan çocukların sosyal anksiyete düzeyleri açısından çalışmayan çocuklara göre karşılaştırmalı değerlendirilmesi
8-12 years old child worker's social anxiety levels against unworking childs on the streets unworking childs on the streets and their compared evaluations
- Tez No: 470355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma sokakta çalışan ve çalışmayan çocukların sosyal anksiyete düzeylerindeki farklılığı değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada 8-12 yaş grubu 90 çalışan ve 90 çalışmayan çocuk olmak üzere toplam 180 katılımcı bulunmaktadır. Araştırma İstanbul'un Şişli, Beyoğlu, Küçükçekmece ilçelerinde belirli mahallelerinde yaşayan sokakta çalışan ve çalışmayan çocuklara yapılmıştır. Araştırma için Mayıs 2017 tarihinde veriler toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ilgili literatür ışığında hazırlanan ve 16 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu ve çocukların sosyal anksiyete düzeylerini ölçmek amacıyla Çocuklar için Sosyal Anksiyete Ölçeği - Yenilenmiş Biçimi (ÇSAÖ-Y) (Social Anxiety Scale for Children Revised) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this survey is to evaluate the level of differences in social anxiety between the children that are working on the streets and those that are not working on the streets. This survey had 180 participants at the total. 90 of the participants are in a group of 'working' and the other 90 is in a group of 'non-workers'. Also, participants are aged between 8 to 12 years old. This research had a place in particular streets of Sisli, Kucukcekmece and Beyoglu. The data for this research is collected on 2017of May. for this study, the related literature and the personal information from that includes 16 questions used to gather information and ,also,(CSAO-Y Social anxiety scale for Children) method is used to value the social anxiety between the children that are working on the streets and those that are not working on the streets. As a conclusion, in this research, we can see that there is an important difference between the scale points of the results of children worker and no-worker children. And we can also see that this difference is olso important as statistically.