İstanbul'da özel bir lisede öğrencilerin atılganlık düzeyi ile öfke düzeyi ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relati̇onshi̇p student's asserti̇veness level wi̇th anger level and anger expressi̇on a pri̇vate high school
- Tez No: 470364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, İstanbul'da özel bir lisede öğrencilerin atılganlık düzeyi ile öfke düzeyi ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve demografik bilgilere göre yorumlanması amaçlanmaktadır. Araştırma, 2016-2017 öğretim yılında İstanbul Gaziosmanpaşa'da bulunan Gaziosmanpaşa Özel Final Temel Lisesi'nde öğrenim gören lise1, lise2, lise3 ve lise4. sınıf 85'i erkek 67'si kadın toplam 152 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Ergenlik dönemindeki lise öğrencilerinin atılganlık düzeyleri“Rathus Atılganlık Envanteri”ile; öfke düzeyi ve öfke ifade tarzları ise“Sürekli Öfke Ölçeği ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”ile ölçülmüştür.Verilerin analizi için, öncelikli olarak lise öğrencilerinin atılganlık düzeyi puan ortalamaları ile öfke düzeyi ve öfke ifade tarzları puan ortalamaları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla“Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı (r)”testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the main purpose is investigate to correlation the assertiveness level with anger level and anger expression and interpreted by demographic information. The research has been performed on 152 high school students (85 male, 67 female) who are continuing their education in Gaziosmanpaşa Final High School. The participants werw the 1st , 2nd, 3nd and 4th class student of this high school. The assertiveness level, who are assumed to be adolescent, has been evaulated by the " Rathus Assertiveness Schedule (RAS) ; the anger level and anger expression has been evaulated by the State - Trait Anger Scale (STAS).In order to analyze the collected data, the correlation between the assertiveness level with anger level and anger expression scores of the students is calculated by using the Pearson product-moment correlation coefficient (r). Besides, in order to determine whether there exist any meaningful differences between the demographic informations such as sex and the assertiveness levels; anger level and anger expression, İndependent Samples Test and one-way ANOVA for independent samples method is used. The results of the analysis showed that there exists a meaningful correlation between the assertiveness level with anger level and anger expression of the a private high school students.